Prečo si mám obstarať notebook? | Aký typ notebooku mám zvoliť? | Na aké vlastnosti sa mám zamerať? | Ako vyberať na HP obchode
Čo je to operačný systém? Je dôležitá frekvencia procesora? A aký typ grafickej karty si mám vybrať? Zorientujte sa v technických špecifikáciách s našim návodom.
Operačný systém je základným programom, vďaka ktorému môžete svoj notebook používať a ovládať. Najrozšírenejším operačným systémom je Microsoft Windows.
Dnešné notebooky sú najčastejšie vybavené jeho základnou verziou Windows 8 alebo pokročilou verziou Windows 8 Pro – určené pre firmy a podnikateľov a ponúkajúce navyše napríklad zvýšenú ochranu dát.
Tip: Väčšina notebookov má operačný systém už predinštalovaný, takže si s jeho výberom ani nastavovaním nemusíte robiť starosti
Operačná pamäťzabezpečuje plynulý beh operačného systému. Pri výbere notebooku sa zamerajte na jej kapacitu udávanú v gigabitoch (GB). Zjednodušene sa dá povedať, že čím väčšiu kapacitu operačná pamäť má, tým viac programov na notebooku naraz spustíte.
Pri bežnom používaní notebooku si vystačíte so 4 GB. Ak potrebujete pracovať s náročnejšími – napríklad grafickými – programami alebo chcete hrať hry, siahnite po notebooku s operačnou pamäťou 8 alebo 16 GB.
Tip: U väčšiny notebookov môžete kapacitu operačnej pamäte kedykoľvek rozšíriť – stačí len navštíviť špecializovaný servis. Notebooky s 32-bitovým operačným systémom od Microsoft Windows však dokážu využiť maximálne 4 GB operačnej pamäte. S väčšou operačnou pamäťou dokážu pracovať len 64-bitové operačné systémy.
Procesor– čiže CPU – vykonáva všetky úlohy, ktoré notebooku zadáte. Ovplyvňuje výdrž, mieru zahrievania, hlučnosť i rýchlosť notebooku. Na trhu nájdete notebooky s procesormi dvoch značiek - AMD a Intel.
Procesory Intel môžeme nasledovne zoradiť podľa výkonu od najnižšieho po najvyšší: Celeron, Pentium, Core i3, Core i5 a Core i7. Ponuku AMD potom tvorí základný rad E a rad A (A4 až A10).
Pri výbere notebooku sa zamerajte na počet jadier a frekvenciu procesora. U dnešných notebookov sa najčastejšie stretnete s dvomi alebo štyrmi jadrami, pričom viac jadier zvládne viac práce. Frekvencia udáva, ako rýchlo jednotlivé jadrá pracujú. Čím väčšiu frekvenciu majú, tým rýchlejšie zvládnu danú úlohu spracovať.
Grafická karta – čiže GPU – je čip, ktorý vytvára obraz na monitore. U notebookov sa môžete stretnúť s dvomi základnými typmi grafických kariet – dedikovanými (samostatnými) a integrovanými (sú súčasťou procesora).
Dedikované karty majú na rozdiel od integrovaných kariet svoju vlastnú operačnú pamäť, takže sú výkonnejšie, ale zároveň spotrebujú viac energie.
Tip:Ak sa skutočne rozhodnete pre dedikovanú kartu, vyberajte podľa toho, k čomu chcete notebook používať. Pre hranie hier sú ideálne AMD Radeon alebo NVIDIA GeForce, pre prácu sa naopak viac hodia karty AMD FirePro a NVIDIA Quadro.
Veľkosť obrazovky sa udáva v palcoch (jeden palec je zhruba 2,5 cm). Najbežnejšími veľkosťami sú 10,1", 11,6", 12,5", 13,3", 14", 15,6" a 17,3". Ak často cestujete, vyberte si 13-palcový notebook alebo menšie.
Rozlíšenie displejanám hovorí, koľko bodov sa na obrazovke zobrazí na šírku x výšku. Všeobecne platí: Čím je rozlíšenie väčšie, tým je obraz lepší. Pri menších notebookoch je úplným základom rozlíšenie 1 280 x 720 bodov (značí sa tiež ako 720p), štandardom potom 1 366 x 768 (značené ako HD). 15-palcové a väčšie notebooky by mali ponúkať rozlíšenie minimálne 1 600 x 900.
Pozornosť venujte aj spracovaniu obrazovky, ktorá môže byť matná alebo lesklá. Lesklý povrch vám zaručí krásne živé farby a je tak ideálny pre hranie hier alebo sledovanie filmov. Čitateľnosť týchto obrazoviek je ale na priamom slnku veľmi zlá. Ak s notebookom často cestujete, zvoľte radšej notebook s matným povrchom.
Tip: V poslednej dobe sa na trhu čoraz viac objavujú notebooky s dotykovým displejom. Z niektorých modelov navyše môžete klávesnicu s telom kedykoľvek úplne odobrať a používať len obrazovku ako tablet.
Pevný disk je miesto, kam sa v notebooku ukladajú všetky obrázky, videá, dokumenty aj nainštalované programy. Stretnúť sa môžete s dvomi základnými typmi pevných diskov – HDD a SSD. Každý disk má inak veľkú kapacitu. Čím je kapacita pevného disku väčšia, tým viac dát pojme. HDD disky majú všeobecne väčšiu kapacitu ako SSD disky, tie ale dáta načítajú až 5krát rýchlejšie a sú mnohonásobne tichšie.
Tip: Bežný užívateľ si vystačí s notebookom vybaveným HDD diskom s kapacitou 500 GB. Ak vám záleží na rýchlom načítaní dát, siahnite po notebooku s SSD diskom. Kompromisom sú notebooky, ktoré majú HDD aj SSD disk zároveň – SSD pre rýchlejšiu prácu s často používanými súbormi, HDD pre veľkú kapacitu.
Optickú mechaniku využijete pri čítaní a zápise CD, DVD alebo Blue-ray optických diskov (používaných predovšetkým ako nosiče filmov vo vysokom rozlíšení).
Základom sú optické mechaniky určené len na čítanie. Mechaniky umožňujúce tiež zápis – čiže vypaľovanie – CD a DVD diskov sa značia ako DVD-RW. Zápis Blue-ray diskov potom zvládnu mechaniky s označením Blue-ray-RW.Aby ste mohli notebook plne využívať, nezaobídete sa bez bezdrôtového pripojenia.
Základom je Wi-Fi, s ktorou sa ľahko pripojíte k internetu a ktorú má dnes prakticky každý notebook.
S pomocou bezdrôtovej technológie Bluetooth zase svoj notebook prepojíte s mobilným telefónom, slúchadlami alebo bezdrôtovou myšou.
Technológia WiDi vám umožní prenášať zvuk aj obraz do iných zariadení – napríklad televízia, pokiaľ je touto technológiou vybavená tiež.
WWAN modul zase slúži ako 3G adaptér, do ktorého môžete zasunúť SIM kartu a pripojiť svoj notebook k internetu cez mobilného operátora.
Tip: Bežný užívateľ si vystačí len s Wi-Fi a Bluetooth, ktoré dnes štandardne ponúka väčšina notebookov. Ak viete, že ďalšie bezdrôtové technológie nepotrebujete, je zbytočné sa podľa nich pri výbere notebooku rozhodovať.
Dnešné notebooky vydržia na jedno nabitie 4 až 8 hodín. Všeobecne platí, že čím väčší a výkonnejší notebook máte, tým rýchlejšie sa jeho batéria vybije.
Každá batéria má svoju kapacitu a počet článkov. Viac článkov umožňuje vynaloženú energiu lepšie rozložiť a zmierniť tak opotrebovanie batérie. Kapacity notebookov sa najčastejšie pohybujú medzi 40 a 60 Wh (Watthodinami). Menšie a úsporné notebooky si vystačia s menšou kapacitou, výkonné notebooky zase vyžadujú 70 Wh a viac.
Tip: Potrebujete notebook, ktorý bez pripojenia k zdroju vydrží naozaj dlho? Vyberte si napríklad niektorý z tzn. ultrabooků.
Pripojovacie konektory slúžia na pripojenie ďalších zariadení k vášmu notebooku. Pozrite sa, ktoré z nich by na vašom notebooku nemali chýbať.
USB patrí medzi porty, bez ktorých sa nezaobíde žiadny notebook. Slúži na pripojenie telefónu, klávesnice alebo tlačiarne. Stretnúť sa s nimi môžete v dvoch verziách: základná 2.0 a rýchlejšia 3.0.
S VGA portom k notebooku ľahko pripojíte ďalšiu obrazovku. U najnovších notebookov už sa ale nepoužíva, pretože zvládne prenášať iba obraz, nie zvuk.
Na prenos zvuku a obrazu na inú obrazovku sa dnes najčastejšie používa HDMI konektor. Umožní prenos videa vo vysokom rozlíšení a pripojíte ho k väčšine monitorov i televízií.
Čím ďalej častejšie sa môžete stretnúť aj s DisplayPortom, ktorý nájdete predovšetkým u pracovných notebookov. Oproti HDMI konektoru sa dá pripojiť k viac zariadení naraz.
Pozornosť venujte tiež klávesnici. Rozmery jednotlivých klávesov, ich vzdialenosti aj tvar sa líši model od modelu. Ak s notebookom často pracujete, dajte prednosť modelu s numerickým blokom klávesov. Niektoré notebooky majú klávesnicu podsvietenú.