Pre firmy
 
Kontakty
 
phone02 2220 5425 (Pracovné dni 9-17 hod.)
 
Všetko o nákupe
 
O nás
 
  Prihlásiť
Košík
    PočítačeNotebookyMonitoryTlačiarneSkeneryPríslušenstvoAtramenty a toneryCare PackSoftwareNaše tipy
ÚvodPoradnaAko vybraťNa aké vlastnosti notebooku sa mám zamerať?
Ikona - publikováno
12. 6. 2015
Ikona - časomíra
6 minút čítania
Autor:
HPobchod tým

Prečo si mám obstarať notebook?     |     Aký typ notebooku mám zvoliť?     |     Na aké vlastnosti sa mám zamerať?     |     Ako vyberať na HP obchode

Na aké vlastnosti notebooku sa mám zamerať?

Čo je to operačný systém? Je dôležitá frekvencia procesora? A aký typ grafickej karty si mám vybrať? Zorientujte sa v technických špecifikáciách s našim návodom.

Operačný systém

Operačný systém je základným programom, vďaka ktorému môžete svoj notebook používať a ovládať. Najrozšírenejším operačným systémom je Microsoft Windows.
Dnešné notebooky sú najčastejšie vybavené jeho základnou verziou Windows 11 alebo pokročilou verziou Windows 11 Pro – určené pre firmy a podnikateľov a ponúkajúce navyše napríklad zvýšenú ochranu dát.

Tip: Väčšina notebookov má operačný systém už predinštalovaný, takže si s jeho výberom ani nastavovaním nemusíte robiť starosti.

Operačná pamäť

Operačná pamäť zabezpečuje plynulý beh operačného systému. Pri výbere notebooku sa zamerajte na jej kapacitu udávanú v gigabitoch (GB). Zjednodušene sa dá povedať, že čím väčšiu kapacitu operačná pamäť má, tým viac programov na notebooku naraz spustíte.
Pri bežnom používaní notebooku si vystačíte s 8 GB RAM. Ak potrebujete pracovať s náročnejšími – napríklad grafickými – programami alebo chcete hrať hry, siahnite po notebooku s operačnou pamäťou 16 GB alebo 32 GB RAM.

Tip: U väčšiny notebookov môžete kapacitu operačnej pamäte kedykoľvek rozšíriť - svojpomocne alebo u servisného partnera

Procesor

Procesor– čiže CPU – vykonáva všetky úlohy, ktoré notebooku zadáte. Ovplyvňuje výdrž, mieru zahrievania, hlučnosť i rýchlosť notebooku. Na trhu nájdete notebooky s procesormi dvoch značiek - AMD a Intel.
Procesory môžeme nasledovne zoradiť podľa výkonu od najnižšieho po najvyšší.
• Intel Celeron, Pentium, Core i3, Core i5, Core i7 a Core i9
• AMD Ryzen 3, Ryzen 5, Ryzen 7a Ryzen 9
Pri výbere notebooku sa zamerajte na počet jadier a frekvenciu procesora. U dnešných notebookov sa najčastejšie stretnete s štyrmi alebo osmi jadrami, pričom viac jadier zvládne viac práce. Frekvencia udáva, ako rýchlo jednotlivé jadrá pracujú. Čím väčšiu frekvenciu majú, tým rýchlejšie zvládnu danú úlohu spracovať.

Tip: Pre základné použitie postačujú procesory Intel Core i3, Intel Core i5, AMD Ryzen 3 a AMD Ryzen 5. Pre náročnejšiu prácu a hranie hier sú vhodnejšie procesory Intel Core i7, Intel Core i9, AMD Ryzen 7 a AMD Ryzen 9

Grafická karta

Grafická karta – čiže GPU – je čip, ktorý vytvára obraz na monitore. U notebookov sa môžete stretnúť s dvomi základnými typmi grafických kariet – dedikovanými (samostatnými) a integrovanými (sú súčasťou procesora).
Dedikované karty majú na rozdiel od integrovaných kariet svoju vlastnú operačnú pamäť, takže sú výkonnejšie, ale zároveň spotrebujú viac energie. S integrovanou kartou si vystačíte pri prehliadaní internetu, sledovaní filmov alebo bežnej kancelárskej práci. Ak na notebooku chcete hrať hry alebo pracovať s náročnejšími – napríklad grafickými – programami, dajte prednosť dedikovanej karte.

Tip: Ak sa skutočne rozhodnete pre dedikovanú kartu, vyberajte podľa toho, k čomu chcete notebook používať. Pre hranie hier sú ideálne NVIDIA GeForce, pre prácu sa naopak viac hodia karty NVIDIA RTX

Obrazovka

Veľkosť obrazovky sa udáva v palcoch (jeden palec je zhruba 2,5 cm). Najbežnejšími veľkosťami sú 13,3", 14", 15,6" a 17,3". Ak často cestujete, vyberte si 13" alebo 14" notebook.
Rozlíšenie displeja nám hovorí, koľko bodov sa na obrazovke zobrazí na šírku x výšku. Všeobecne platí: Čím je rozlíšenie väčšie, tým je obraz lepší. Väčšina notebookov dnes obsahuje základné rozlíšenie 1920 x 1080.
Řada notebooků má v dnešní době dotykovou obrazovku s podporou aktivního pera (pozor! v nabídce máme i notebooky bez podpory pera). Na notebooku si tak můžete jednoduše kreslit nebo dělat poznámky.

Tip: V poslednej dobe sa na trhu čoraz viac objavujú notebooky s OLED displejom.

Pevný disk

Pevný disk je miesto, kam sa v notebooku ukladajú všetky obrázky, videá, dokumenty aj nainštalované programy. Stretnúť sa môžete s dvomi základnými typmi pevných diskov – HDD a SSD. Každý disk má inak veľkú kapacitu. Čím je kapacita pevného disku väčšia, tým viac dát pojme. SSD disky sú rýchlejšie a tichšie.

Poznámka: Aktuálne predávané notebooky už vo väčšine prípadov obsahujú SSD disk

Bezdrôtové pripojenie

Aby ste mohli notebook plne využívať, nezaobídete sa bez bezdrôtového pripojenia.
Základom je WiFi, s ktorou sa ľahko pripojíte k internetu a ktorú má dnes prakticky každý notebook.
S pomocou bezdrôtovej technológie Bluetooth zase svoj notebook prepojíte s mobilným telefónom, slúchadlami alebo bezdrôtovou myšou.
WWAN modul zase slúži ako 4G/5G adaptér, do ktorého môžete zasunúť SIM kartu a pripojiť svoj notebook k internetu cez mobilného operátora.

Tip: Bežný užívateľ si vystačí len s WiFi a Bluetooth, ktoré dnes štandardne ponúkajú všetky notebooky. Ak viete, že ďalšie bezdrôtové technológie nepotrebujete, je zbytočné sa podľa nich pri výbere notebooku rozhodovať.

Batérie a napájanie

Dnešné notebooky vydržia na jedno nabitie 4 až 8 hodín. Všeobecne platí, že čím väčší a výkonnejší notebook máte, tým rýchlejšie sa jeho batéria vybije.
Každá batéria má svoju kapacitu a počet článkov. Viac článkov umožňuje vynaloženú energiu lepšie rozložiť a zmierniť tak opotrebovanie batérie. Kapacity notebookov sa najčastejšie pohybujú medzi 40 a 60 Wh (Watthodinami). Menšie a úsporné notebooky si vystačia s menšou kapacitou, výkonné notebooky zase vyžadujú 70 Wh a viac.

Pripojovacie porty a konektory

Pripojovacie konektory slúžia na pripojenie ďalších zariadení k vášmu notebooku. Pozrite sa, ktoré z nich by na vašom notebooku nemali chýbať.

  • USB patrí medzi porty, bez ktorých sa nezaobíde žiadny notebook. Slúži na pripojenie telefónu, klávesnice alebo tlačiarne. Stretnúť sa s nimi môžete v dvoch verziách: USB 3.0 a USB-C.
  • Na prenos zvuku a obrazu na inú obrazovku sa dnes najčastejšie používa HDMI konektor. Umožní prenos videa vo vysokom rozlíšení a pripojíte ho k väčšine monitorov i televízií.
  • Najmodernejším konektorom pre prenos obrazu a zvuku je potom Thunderbolt, ktorý oproti ostatným konektorom zvládne prenášať tiež dáta.
  • S pomocou audio konektora k notebooku pripojíte aj slúchadlá, reproduktory alebo mikrofón.
  • Vďaka Ethernetu (LAN, RJ-45) sa pripojíte k internetu prostredníctvom drôtovej siete. Oveľa pohodlnejšie je ale využiť bezdrôtovú sieť WiFi.

Tip: Ak váš vysnívaný notebook nie je vybavený všetkými uvedenými portmi a konektormi, nerobte si s tým starosti. Väčšina bežných používateľov v skutočnosti využije iba USB port a HDMI s audio konektorom.

Klávesnica

Pozornosť venujte tiež klávesnici. Rozmery jednotlivých klávesov, ich vzdialenosti aj tvar sa líši model od modelu. Ak s notebookom často pracujete, dajte prednosť modelu s numerickým blokom klávesov. Niektoré notebooky majú klávesnicu podsvietenú.

> Ako vyberať na HP obchode

Poradíme vám
Hovoríme neajťácky a zrozumiteľne
HPobchod týmŠtyria špecialisti na HP techniku
 sme online
ikona - telefon02 2220 5425
(Po-Pia: 9-17 hod)
Kategórie poradne
Články podľa produktov
FacebookTwitterLinkSkopírovať odkaz
Aby vám nič neušlo
1x za 14 dní vám na e-mail zašleme aktuality či najzaujímavejšie ponuky zo sveta HP produktov.
HPmarket tým
Tím HPobchod vám vždy poskytne správnu radu
„Sme technologickí nadšenci a produkty HP aktívne používame v práci aj v každodennom živote.“ Sme pripravení pomôcť vám nájsť najlepšie notebooky, počítače, tlačiarne a príslušenstvo od spoločnosti HP Inc. Od roku 2008 plníme vaše želania a dodávame našim zákazníkom to najlepšie z ponuky spoločnosti HP.
HP na sociálnych sieťachFacebook YouTube
Mapa webu  |  Podmienky použitia
© 2008 - 2024 HPobchod.sk