Pre firmy
 
Kontakty
 
phone02 2220 5425 (Pracovné dni 9-17 hod.)
 
Všetko o nákupe
 
O nás
 
  Prihlásiť
Košík
    PočítačeNotebookyMonitoryTlačiarneSkeneryPríslušenstvoAtramenty a toneryCare PackSoftwareNaše tipy
ÚvodPoradnaHlavne praktickyZraková pohodaAko získať zrakový komfort a ako sa vyrovnať so zrakovým diskomfortom

Ako získať zrakový komfort a ako sa vyrovnať so zrakovým diskomfortom

Ikona - publikováno
23. 2. 2022
Ikona - časomíra
2 minúty čítania
Autor:
Karel Kotík
Hovorili vám v detstve staré mamy často, že ak budete jesť veľa mrkvy, budete lepšie vidieť? Koľko mrkvy musíte zjesť po desiatich hodinách sedenia pri počítači? O tom, ako sa starať o svoj zrak, sme sa rozprávali s optometristkami Pavlou Vedralovou a Terezou Höferovou v Optike Anděl.

Keď spozorujete zrakové ťažkosti

Medzi prvé príznaky zrakových ťažkostí, ktoré môžete riešiť, patrí rozmazané videnie na akúkoľvek vzdialenosť. Môže ísť o videnie do diaľky, na blízko, rozmazané písmená na počítači, pálenie, rezanie, suché oči a všetky môžu súvisieť s bolesťami hlavy. Tieto ťažkosti môžu spôsobiť aj celkovú únavu organizmu. Ak sa u vás vyskytne niektorý z týchto príznakov, nemali by ste odkladať návštevu zrakového špecialistu. Pri prvej návšteve optometristu budete pravdepodobne zmätení svojím zhoršeným videním. Jednou z príčin môže byť zhoršujúca sa očná vada z detstva alebo sa môže vyskytnúť náhle. Optometrista vás vyšetrí a pokúsi sa zistiť, či nemáte skrytú očnú vadu, ktorá nebola zistená v detstve.

Iné očné chyby

Ďalekozrakosť a krátkozrakosť sú očné chyby, ktoré vás môžu postihnúť. Najčastejšie a najčastejšie sa rieši krátkozrakosť. Ten na človeka pôsobí najmä pri pohľade do diaľky. Objekty v diaľke sú rozmazané a táto vada sa nazýva krátkozrakosť.

Medzi ďalšie očné chyby patrí astigmatizmus, ktorý sa koriguje cylindrami a okuliare sa nazývajú torické. Ide o nepravidelnosť rohovky. Astigmatizmus sa môže kombinovať s krátkozrakosťou aj ďalekozrakosťou alebo hypermetropiou, ktorá vzniká v detstve.

A čo modré svetlo?

V súčasnosti je veľkou témou vplyv modrého svetla na náš zrak. Monitory a mobilné telefóny sú súčasťou nášho každodenného života. Optometrista, ktorý vyšetruje váš zrak, by sa mal v prvom rade zamerať na otázky ako: Ako pracujete s monitormi? Pracujete na jednom alebo viacerých monitoroch? Koľko času trávite pred monitorom alebo pozeraním do mobilného telefónu? Na základe tohto vyšetrenia sa potom navrhnú okuliare, ktoré sú vám šité na mieru. Okrem iného by sa mal optometrista zaujímať o to, či vaša profesia zahŕňa prácu na počítači. Potom by sa mala riešiť aj ergonómia práce. To znamená vzdialenosť a polohu monitora, aby bolo všetko prispôsobené a čo najviac individuálne.

Nezabúdajte, že vždy je potrebné riešiť zrakové ťažkosti aj zhoršené videnie. Blokovanie modrého svetla pre tých, ktorí pracujú hlavne na počítači, je stopercentne užitočné, ale nesmieme zabúdať na skryté nekorigované očné chyby, ktoré tiež prispievajú k zrakovým ťažkostiam.

Poradíme vám
Hovoríme neajťácky a zrozumiteľne
HPobchod týmŠtyria špecialisti na HP techniku
 sme offline
ikona - telefon02 2220 5425
(Po-Pia: 9-17 hod)
Kategórie poradne
FacebookTwitterLinkSkopírovať odkaz
Podobné články
Ako dosiahnuť zrakový komfort odfiltrovaním modrého svetla?
Pociťujete pálenie a bolesť očí po celodennej práci s počítačom? Nie je na tom nič prekvapujúce. Ak by sme celý deň nosili ťažké bremená, boleli by nás prinajmenšom chrbát a chrbtové svaly. Dokonca aj v očiach sú svaly, ktoré začínajú bolieť pri neustálom namáhaní. Čo však robiť pri takejto únave očných svalov?
Ikona - publikováno29. 3. 2022
Ikona - časomíra3 minúty čítania
Karel Kotík
Aby vám nič neušlo
1x za 14 dní vám na e-mail zašleme aktuality či najzaujímavejšie ponuky zo sveta HP produktov.
HPmarket tým
Tím HPobchod vám vždy poskytne správnu radu
„Sme technologickí nadšenci a produkty HP aktívne používame v práci aj v každodennom živote.“ Sme pripravení pomôcť vám nájsť najlepšie notebooky, počítače, tlačiarne a príslušenstvo od spoločnosti HP Inc. Od roku 2008 plníme vaše želania a dodávame našim zákazníkom to najlepšie z ponuky spoločnosti HP.
HP na sociálnych sieťachFacebook YouTube
Mapa webu  |  Podmienky použitia
© 2008 - 2024 HPobchod.sk