Zľavová akcia iba do nedele 26.5.! 
Zľavy až 140 € nájdete TU
ikona - zavřít okno
 
 
Pre firmy
 
Kontakty
 
phone02 2220 5425 (Pracovné dni 9-17 hod.)
 
Všetko o nákupe
 
O nás
 
  Prihlásiť
Košík
    PočítačeNotebookyMonitoryTlačiarneSkeneryPríslušenstvoAtramenty a toneryCare PackSoftwareNaše tipy
ÚvodPoradnaHlavne praktickyZraková pohodaAko dosiahnuť zrakový komfort odfiltrovaním modrého svetla?

Ako dosiahnuť zrakový komfort odfiltrovaním modrého svetla?

Ikona - publikováno
29. 3. 2022
Ikona - časomíra
3 minúty čítania
Autor:
Karel Kotík
Aj naše oči si počas intenzívnej námahy zaslúžia oddych. Ako im ponúknuť optimálnu relaxáciu a zabrániť únave?

Pociťujete pálenie a bolesť očí po celodennej práci s počítačom? Nie je na tom nič prekvapujúce. Ak by sme celý deň nosili ťažké bremená, boleli by nás prinajmenšom chrbát a chrbtové svaly. Dokonca aj v očiach sú svaly, ktoré začínajú bolieť pri neustálom namáhaní. Čo však robiť pri takejto únave očných svalov? O tom, ako dopriať našim očiam optimálny relax, sme sa porozprávali s optometristkami Pavlou Vedralovou a Terezou Höferovou z Optiky Anděl!

Pravidlo troch "dvadsiatok"

Dvadsať minút, dvadsať sekúnd, dvadsať stôp. Či už pracujeme, alebo sa hráme na počítači, zvyčajne sme tak pohltení, že sa od neho nemôžeme odtrhnúť celé hodiny. Dlhodobé pozeranie do jednej vzdialenosti vystavuje naše očné svaly nepretržitej celodennej záťaži. Preto nám odborníci radia, aby sme po 20 minútach na 20 sekúnd zmenili objekt nášho záujmu a pozreli sa do diaľky - ideálne na niečo vzdialené 20 stôp, t. j. 6 metrov (toto pravidlo vymysleli v Amerike, preto hovoríme o 20 stopách). Neustále pozeranie na obrazovky má ešte jeden dôsledok. Ako hovorí Pavla Vedralová, pri neustálej práci často prestávame piť, pomaly dýchať a, samozrejme, mrkať. To znamená, že slzná tekutina menej často zvlhčuje rohovku. Pomôcť môže aj prestávka v práci.

Modré svetlo filtrujú špeciálne okuliare a samotný monitor

Nie je modré svetlo ako modré svetlo. Tá prirodzená zvonka je pre nás dobrá - pozitívne ovplyvňuje hormonálnu rovnováhu, produkciu vitamínov a náš celkový pocit pohody.

Na druhej strane však modré svetlo z obrazoviek prispieva k zrakovému nepohodliu. Ako proti nemu bojovať? Jedným zo spôsobov sú špeciálne okuliare určené na filtrovanie modrého svetla - okuliare s čírymi šošovkami a špeciálnou vrstvou. Ak nenosíte dioptrické okuliare, nezúfajte. Okuliare proti modrému svetlu si môžete zaobstarať aj úplne bez dioptrií - sú moderné a v kanceláriách ich vidíte čoraz častejšie.

Väčšina monitorov a notebookov HP však dokáže odfiltrovať aj modré svetlo. Technológia HP Eye Ease s certifikáciou Eyesafe automaticky filtruje modré svetlo bez toho, aby ovplyvnila farebné spektrum. V niektorých prípadoch režim Low Blue Light znižuje modré svetlo a mení zobrazenie na žlté spektrum.

Nedostatok svetla neprispieva

Práca v nedostatočne osvetlenej miestnosti môže tiež spôsobiť zrakové ťažkosti. Očné svaly sa rýchlejšie unavia, čo znamená, že pociťujeme pálenie, bolesť a spomalenie schopnosti opätovne zaostriť. Ale pozor - nie je to tak, že by sme si "kazili oči" sledovaním obrazovky v tme. Ak teda varujete svoje deti, že si pohľadom na telefón pod pokrývkou sledujú okuliare, nie je to pravda. To isté platí aj pre sledovanie obrazoviek vo všeobecnosti - ak celý deň pracujeme na počítači, zrak sa nám nezhorší. Neustále pozeranie na obrazovku však oči veľmi unavuje a v stave únavy sa nepohodlie zvyšuje a všetky očné vady, ktoré ešte neboli odstránené, sa prejavujú s väčšou pravdepodobnosťou.

Existuje niekoľko spôsobov, ako dosiahnuť vizuálny komfort. Ak pracujeme na počítači niekoľko hodín v kuse, mali by sme si robiť pravidelné prestávky - ísť na prechádzku, pozrieť sa "do diaľky" alebo 6 metrov. Proti únave očí môže pomôcť aj "bariéra" proti modrému svetlu, a to buď pomocou špeciálne upravených okuliarov, alebo funkcie filtrovania modrého svetla na monitore. V neposlednom rade by sme sa mali uistiť, že máme vždy dostatok svetla na prácu.

Poradíme vám
Hovoríme neajťácky a zrozumiteľne
HPobchod týmŠtyria špecialisti na HP techniku
 sme offline
ikona - telefon02 2220 5425
(Po-Pia: 9-17 hod)
Kategórie poradne
FacebookTwitterLinkSkopírovať odkaz
Podobné články
Ako získať zrakový komfort a ako sa vyrovnať so zrakovým diskomfortom
Hovorili vám v detstve staré mamy často, že ak budete jesť veľa mrkvy, budete lepšie vidieť? Koľko mrkvy musíte zjesť po desiatich hodinách sedenia pri počítači? O tom, ako sa starať o svoj zrak, sme sa rozprávali s optometristkami Pavlou Vedralovou a Terezou Höferovou v Optike Anděl.
Ikona - publikováno23. 2. 2022
Ikona - časomíra2 minúty čítania
Karel Kotík
Aby vám nič neušlo
1x za 14 dní vám na e-mail zašleme aktuality či najzaujímavejšie ponuky zo sveta HP produktov.
HPmarket tým
Tím HPobchod vám vždy poskytne správnu radu
„Sme technologickí nadšenci a produkty HP aktívne používame v práci aj v každodennom živote.“ Sme pripravení pomôcť vám nájsť najlepšie notebooky, počítače, tlačiarne a príslušenstvo od spoločnosti HP Inc. Od roku 2008 plníme vaše želania a dodávame našim zákazníkom to najlepšie z ponuky spoločnosti HP.
HP na sociálnych sieťachFacebook YouTube
Mapa webu  |  Podmienky použitia
© 2008 - 2024 HPobchod.sk