Pre firmy
 
Kontakty
 
phone02 2220 5425 (Pracovné dni 9-17 hod.)
 
Všetko o nákupe
 
O nás
 
  Prihlásiť
Košík
    PočítačeNotebookyMonitoryTlačiarneSkeneryPríslušenstvoAtramenty a toneryCare PackSoftwareNaše tipy
ÚvodPoradnaAko vybraťNa aké vlastnosti sa mám zamerať?
Ikona - vykřičníkPozor! Táto stránka už nie je aktuálna a je zobrazená iba z nášho archívu.
Ak chcete byť v obraze odporúčame prejsť do našej poradne alebo rovno na úvodnú stránku.
Ikona - publikováno
22. 6. 2015
Ikona - časomíra
4 minúty čítania
Autor:
HPobchod tým

Mám si skutočne kúpiť tablet?   |   Aký typ tabletu mám zvoliť?   |   Na aké vlastnosti sa mám zamerať?   |   Ako vyberať na HP obchode

Na aké vlastnosti sa mám zamerať?

Na prvý pohľad sú všetky tablety rovnaké. Na ten druhý sa však líšia veľkosťou obrazovky, procesorom, kapacitou pevného disku alebo operačným systémom. Prečítajte si, na aké vlastnosti sa pri prechádzaní ponukou tabletov zamerať.


Veľkosť displeja a rozlíšenie

Veľkosť displeja je jednou z vecí, ktorou sa inak veľmi podobné tablety odlišujú. Najmenšie tablety majú uhlopriečku displeja 7 palcov, tie najväčšie potom ľahko cez 12. Medzi najobľúbenejšie tablety však patria tie s obrazovkou 10 palcov.

Ak hľadáte tablet na doma, ktorý budete mať väčšinu času odložený na nočnom stolíku, siahnite bez obáv po väčšom – najlepšie práve 10-palcovom. Ak viete, že s ním budete často cestovať, zvoľte radšej tablet s menšou obrazovkou.

S veľkosťou displeja tabletu tiež súvisí jeho hmotnosť. Všeobecne platí, že čím väčšiu obrazovku zvolíte, s o to ťažším zariadením musíte počítať. V prípade sedempalcových tabletov by hmotnosť nemala príliš prekročiť hranicu 400 g, u 10-palcových zase 700 g.

Samotný displej je najdôležitejším komponentom tabletu. Pozornosť preto venujte nielen rozmerom, ale tiež jeho zobrazovacím kvalitám. Zamerajte sa predovšetkým na rozlíšenie – teda celkový počet obrazových bodov na ploche displeja. Čím väčšie rozlíšenie displeja tablet ponúka, tým jemnejší obraz dokáže vykresliť. Štandardom je rozlíšenie 1 280 x 720. Najlepšie tablety sa chvália aj väčším rozlíšením, počítajte však tiež s vyššou cenou.

Operačný systém

Každý tablet je vybavený operačným systémom. Ten ovplyvňuje, ako sa zariadenie ovláda alebo aké aplikácie na ňom spustíte. V tabletoch sa najčastejšie stretnete s operačným systémom Android alebo Windows.

Operačný systém Android si ľahko prispôsobíte presne tak, ako chcete. Tabletové prostredie Windows je naopak veľmi podobné tomu, ktoré poznáte z bežných stolových počítačov, a rýchlo si na neho tak zvyknete. Windows však na tabletoch nie sú tak rozšírené a zatiaľ na ne nezoženiete toľko aplikácií ako pre Android.

Ktorému z nich dať nakoniec prednosť? Ak hľadáte zariadenie na hranie hier alebo prezeranie internetu, siahnite po Androide. Ak chcete plnohodnotný tablet, ktorý nahradí váš pracovný notebook, dajte prednosť systému Windows.


Procesor a operačná pamäť

Ak hľadáte zariadenie určené na prezeranie fotografií alebo surfovanie internetom, nemusí vás procesor ani operačná pamäť príliš zaujímať. Ak chcete na tablete naopak hrať najnovšie hry alebo prehrávať a upravovať videá vo Full HD rozlíšení, budete samozrejme potrebovať dostatočne výkonný procesor a operačnú pamäť.

Operačná pamäť sa stará o plynulý beh operačného systému a aplikácií. Aj tie najlacnejšie tablety sa dnes pýšia operačnou pamäťou s kapacitou 1 GB s ktorou si napríklad pri surfovaní internetom bez obáv vystačíte. Tí najnáročnejší ocenia 4-gigabitové pamäte, väčšinu operácií ale zvládnu aj tablety se 2 GB.

Procesor vykonáva všetky úlohy, ktoré zariadeniu zadáte. V prípade tabletov sa môžete stretnúť s celým radom procesorov od najrôznejších značiek. Medzi najrozšírenejšie – a zároveň najspoľahlivejšie – patria procesory Intel Atom a ich voľbou tak určite neurobíte krok vedľa.

Viac vám o procesore povie počet jadier a jeho frekvencia. U tabletov sa podobne ako u notebookov stretnete s dvomi alebo štyrmi jadrami, pričom bežný užívateľ si vystačí s dvomi. Frekvencia potom udáva, ako rýchlo jednotlivé jadrá pracujú.


Pevný disk

Kapacity pevných diskov začínajú na 8 gigabitoch a končí na 128. Niektoré modely potom ponúkajú sloty na pamäťové karty, ktorými môžete kapacitu tabletu ešte o pár jednotiek gigabitov rozšíriť. Ujasnite si preto, koľko pamäte skutočne potrebujete. Pamätajte pritom na to, že najviac miesta zaberú multimédiá (fotografie, hudba, filmy) a náročné aplikácie, ako sú grafické programy alebo hry.

tablet

Ďalšie vlastnosti a funkcie

Pripojenie cez Wi-Fi alebo Bluetooth je základ, bez ktorého sa dnes nezaobíde žiadny tablet. Podobne ako bez výstupu na slúchadlá, mikrofónu a reproduktora. Na čo ďalšie sa zamerať?

Ak nechcete byť závislí len na dostupnosti Wi-Fi, odporúčame dať prednosť tabletu vybaveným modulom pre pripojenie k sieti 3G alebo LTE. Tieto tablety majú slot pre SIM karty, takže sa nimi pripojíte k operátorskej sieti. A s niektorými z nich si navyše zavoláte. Ak však hľadáte tablet na doma, stráca táto funkcia pre vás zmysel.

Neoddeliteľnou súčasťou väčšiny tabletov je dnes tiež fotoaparát, pričom slušné fotografie urobíte už so snímačom s 5 Mpx. Naraziť môžete aj na tablety so stylusom, ktoré sú vhodné napríklad pre prácu s grafickými programami. Na cestách zasa oceníte podporu navigácie GPS.

tablet
Poradíme vám
Hovoríme neajťácky a zrozumiteľne
HPobchod týmŠtyria špecialisti na HP techniku
 sme offline
ikona - telefon02 2220 5425
(Po-Pia: 9-17 hod)
Kategórie poradne
Články podľa produktov
FacebookTwitterLinkSkopírovať odkaz
Aby vám nič neušlo
1x za 14 dní vám na e-mail zašleme aktuality či najzaujímavejšie ponuky zo sveta HP produktov.
HPmarket tým
Tím HPobchod vám vždy poskytne správnu radu
„Sme technologickí nadšenci a produkty HP aktívne používame v práci aj v každodennom živote.“ Sme pripravení pomôcť vám nájsť najlepšie notebooky, počítače, tlačiarne a príslušenstvo od spoločnosti HP Inc. Od roku 2008 plníme vaše želania a dodávame našim zákazníkom to najlepšie z ponuky spoločnosti HP.
HP na sociálnych sieťachFacebook YouTube
Mapa webu  |  Podmienky použitia
© 2008 - 2024 HPobchod.sk