USB-C je konektor, predstavený v decembri 2013. V dobách pred ním bol najrozšírenejším konektorom pre pripojenie rôzneho príslušenstva do PC, do auta a pod. konektor USB-A. Ten je však stále hojne využívaný. Oproti nemu ale USB-C prináša niekoľko výhod. Často spomínanou je možnosť obojstranného zapojenia, takže nezáleží na tom, ktorou stranou konektor pripojíte nahor a ktorou nadol. USB-C je teda hlavne názov pre tvar konektora.
USB-C tiež dokáže v novom štandarde USB 3.2 Gen2 prenášať dáta o rýchlosti až 20 Gb/s či napájať ďalšie zariadenia o výkone až 100 W. Avšak najnovšie správy naznačujú, že sa dočkáme nového revízie tohto konektora a cez tento port bude možné ''protlačiť'' výkon až 240W.
Zdierka Thunderbolt 3 kábla vyzerá rovnako ako USB-C. A je tomu skutočne tak. Konektor je totiž založený na tvare USB-C. To znamená, že Thunderbolt 3 kábel pripojíte k USB-C a naopak.
Prvé dve generácie konektoru Thunderbolt vyzerali inak ako tá tretia. Ešte Thunderbolt 2 bol vyšší a užší konektor, až Thunderbolt 3 pozmenil tvar, takže vyzerá ako USB-C. Rozhranie Thunderbolt vyvinul Intel spolu s Applem. Nájdete ho tak väčšinou u notebookov s procesorom Intel.
Medzi vlastnosti kábla Thunderbolt 3 patrí extra-rychlý prenos dát (až 40 Gb/s), mnoho rýchlejšie nabíjanie alebo prenos obrazu v rozlíšení až 4K.
Kľúčový rozdiel medzi USB-C a Thunderbolt 3 spočíva v tom, že používajú rôzne jazyky na odosielanie informácií z jedného zariadenia na druhé. USB-C používa protokol USB 3.2 a, ako názov napovedá, Thunderbolt 3 používa protokol Thunderbolt. Ďalší rozdiel je tiež rýchlosť. Teoretická maximálna rýchlosť Thunderboltu 3 je 40 Gbit/s. To je dvojnásobne rýchlejšie než súčasný štandard USB-C.
USB tiež používa architektúru rozbočovača, kde Thunderbolt používa reťazenie. Ak teda k počítaču pripojíte jedno zariadenie Thunderbolt 3, budete môcť pripojiť aj ďalšie zariadenia k tomu prvému. To je dôvod, prečo stačí mať iba jeden alebo dva porty Thunderbolt 3.
Vo výkone nabíjania ďalších zariadení sa technológie nelíšia, u oboch je možné dosiahnuť výkon až 100 W (5 A, 20 V). Thunderbolt tiež oproti štandardu USB, a teda aj USB-C, prináša podporu viacerých protokolov. Nepodporuje len USB a DisplayPort, ale aj Thunderbolt a zbernicu PCI Express.
Všetky porty Thunderbolt 3 sú kompatibilné s USB-C. Akýkoľvek port Thunderbolt 3 bude tiež fungovať ako normálny port USB-C. Ak teda premýšľate, či bude vaše zariadenie USB-C fungovať, buďte uistení, že odpoveď je všeobecne áno.
Všetky USB-C káble nie sú kompatibilné s Thunderbolt 3. Je to kvôli tomu, že porty Thunderbolt 3 majú navyše hardvér, ktorý v štandardnom USB-C neexistuje. Pripojenie zariadenia Thunderbolt 3 k portu USB-C, ktorý nemá štandard Thunderbolt, nebude mať vo väčšine prípadov žiadnu výhodu a bude fungovať ako klasické USB-C.
Thunderbolt 4 bol predstavený na konferencii CES 2020 a na prvý pohľad by ste zásadné zmeny oproti Thunderbolt 3 hľadali len márne. Tvar konektora je rovnaký, zostáva aj maximálna rýchlosť prenosu 40 Gb/s. Thunderbolt 4 označuje stále rovnaká ikona blesku. Najväčšie zmeny sú tak predovšetkým v podpore nových funkcií. Thunderbolt 4 je tak iba mierne vylepšenou verziou svojho predchodcu.
Pomocou Thunderbolt 3 aj 4 môžete pripojiť až dva 4K monitory. Thunderbolt 4 má však možnosť pripojenia jedného 8K monitora. Maximálna dĺžka kábla bola navýšená na dva metre a prostredníctvom zbernice PCIe je možné získať maximálnu rýchlosť až 32 Gb/s, čo je dvojnásobné navýšenie z pôvodných 16 Gb/s. Môže sa tiež nabíjať notebooky, a to až do maximálneho výkonu 100 wattov.
Kto pri práci ocení viac monitorov a nechce využívať pripojenie cez kábel HDMI, ocení práve Thunderbolt 3 a 4. Vďaka nemu je možné pripojiť celkom dva monitory s rozlíšením 4K.
Cez klasické USB-C potom pripojíte iba jeden monitor s rozlíšením až 4K. Výhodou Thunderboltu je možnosť pripojenia väčšieho množstva rôznych periférií. Ak máte notebook práve s portom Thunderbolt, stačí do neho cez daný kábel zapojiť dokovaciu stanicu, do ktorej budete mať zapojené všetko ostatné. Maximálna rýchlosť prenosu dát aj sila napájania je samozrejmosťou. USB-C aj Thunderbolt majú svoje miesto vo výpočtovom ekosystéme, a ak zapojíte podporované zariadenia do správnych portov, dosiahnete využitie na maximum oboma smermi.
Ak sa chcete zbaviť neprehľadnej spleti káblov a pripojiť širokú škálu príslušenstva, určite si vyberiete z našej ponuky dokovacích staníc a replikátorov portov. Pripojte bez obáv až 4 monitory v závislosti od výkonu vášho zariadenia, a s možnosťou vybranej dokovacej stanice dajte produktivite vo vašej práci nový rozmer.