Nové🎄vianočné zľavy až 20% na notebooky HP
Excelentné Vianoce s HP!
ikona - zavřít okno
 
 
Pre firmy
 
Kontakty
 
phone02 2220 5425 (Pracovné dni 9-17 hod.)
 
Všetko o nákupe
 
O nás
 
  Prihlásiť
Košík
    PočítačeNotebookyMonitoryTlačiarneSkeneryPríslušenstvoAtramenty a toneryCare PackSoftwareVianočné tipy
ÚvodPoradnaAko vybraťAko vybrať notebook pre študenta

Ako vybrať notebook pre študenta

Ikona - publikováno
1. 11. 2024
Ikona - časomíra
9 minút čítania
Autor:
Ondřej Cvrček
Ondřej Cvrček
Ako vybrať notebook pre študenta
Študentský notebook nie je len stroj na písanie poznámok. Mal by zvládnuť spúšťať programy, s ktorými sa v škole pracuje (čo bude mať každý odbor inak). Často však zohráva veľkú rolu aj cena, pretože máloktorý študent si môže dovoliť kúpiť notebook bez kompromisov. Niektoré modely sa navyše po vyučovaní premenia na herné počítače. HP má práve pre nich priamo jednu modelovú radu.

Škola, či už základná, stredná alebo vysoká, by vám mala vopred dať vedieť základné požiadavky na počítač a prípadne softvérové vybavenie. Neexistuje totiž žiadne centrálne riešenie, a tak môžete potrebovať aplikácie, ktoré sú dostupné iba pre Windows. S MacBookom by ste to potom museli riešiť zložito cez virtualizáciu.

Klasika alebo x360

Klasický notebook s Windows bude pravdepodobne najvhodnejšou voľbou a väčšinou ani nevyužijete príliš veľký výkon. Nedá sa to však povedať paušálne a niektorí študenti naopak potrebujú silný počítač, napríklad pre prácu s grafikou.

TIP: Na kompromis medzi školou a hraním je tu špeciálna kategória: Victus by HP.

Ďalšou možnosťou je notebook typu 2v1, ktorý sa prezentuje ako „zariadenie umožňujúce striedať režim počítača a tabletu“. Odpojením klávesnice z neho vznikne tablet. U HP ide napríklad o modely Elite x2 a do tejto kategórie patrí aj Microsoft Surface (s výnimkou modelu Surface Laptop). Táto kategória je však veľmi špecifická a určite od nej neočakávajte plnohodnotný notebook. Ak naozaj cielene nechcete len tablet s klávesnicou, odporúčame radšej širokú ponuku konvertibilných notebookov, u HP označených ako x360.

Webkamera

Študentský počítač je (aj po pandémii) stále veľmi o videohovoroch cez aplikácie ako Zoom, Meet či Teams. Kvalita webových kamier je u väčšiny modelov dostatočná a prípadný problém s prenosom hľadajte skôr na strane internetového pripojenia. Zlepšiť kvalitu videohovoru môžete začať vylepšením svojej domácej siete alebo osvetlením miestnosti. Až potom sa prípadne pozrite po lepšej kamere.

Výber veľkosti

Ak bude laptop vaším spoločníkom na ceste do školy či na prednášky, vyberajte aj podľa hmotnosti a vyberajte radšej veľkosť 13,3". Ak ale pôjde o počítač, ktorý budete používať primárne doma, využijete naopak väčší displej či pohodlnejšiu klávesnicu s numerickým blokom a voľte 15,6 či 16".

Ergonomiku malého notebooku môžete aspoň na doma neskôr vylepšiť dokúpením myši, externej veľkej klávesnice a možno aj samostatného monitoru; čo samozrejme možno urobiť aj u väčšieho laptopu, pretože ani 17" notebook nemá tak veľký displej a dva monitory sú pre prácu i štúdium veľmi vhodné.

Možné príslušenstvo:

  • Myš (hodí sa vždy, pokojne bezdrôtová, ale určite ergonomická)
  • Klávesnica (u väčších 15,6" notebookov nie je toľko potrebné)
  • Monitor (drahšie, ale veľmi návykové príslušenstvo – na dva displeje si zvyknete hneď)
  • Tlačiareň (ak tlačíte veľa, inak stačí copy centrum za rohom)
  • Software (Windows dostanete s notebookom, ale licencia k Office nie je lacná záležitosť. Často ju však môžete získať priamo od školy. Variantou je bezplatná aplikácia LibreOffice alebo Google Dokumenty)
  • Batoh s kapsou pre notebook (tuto rozhodne nešetrite, ide o vaše chrbát)
  • Samostatná webkamera (k väčšine notebookov nie je potrebná)
Procesor, disk, operačná pamäť…

Študentský počítač bude pre väčšinu študentov synonymom s procesormi Core i3 a Ryzen3. Tí lepší sa posunú na úroveň vyššie na Core i5 a Ryzen5. Výkonnejšie procesory ako študent skôr nevyužijete, pokiaľ však pre niektoré predmety nepotrebujete napríklad renderovať 3D modely. Minimálna použiteľná operačná pamäť je 8 GB.

SSD už majú aj najlacnejšie počítače, predsa ide o tak zásadný parameter, že je nutné naň upozorniť. Stačí pritom aj základný typ, ktorý nájdete pod označením SATA, rýchlejší (typ NVMe) je však už vhodnejší. Len si dávajte pozor na označenie eMMC, čo sú v princípe tiež SSD, ale výrazne pomalšie.

Potrebná veľkosť disku sa odvíja od toho, čo budete na počítači ukladať. Školské súbory pôjde jednoducho nahrávať do cloudu (Dropbox, Google Drive, OneDrive), avšak aj tak by mali byť prístupné aj lokálne z disku. Ale dokumenty rovnako moc miesta nezaberajú a väčší disk sa môže hodiť z iných dôvodov: náročné aplikácie, väčšie množstvo fotografií či hry. Až tento typ dát znamená potrebu veľkého disku.

Ako veľké SSD vybrať a čo sa naň približne vojde:

  • 256 GB: OS, menší počet aplikácií i dát
  • 512 GB: OS, viac aplikácií i väčšie množstvo dát
  • 1 TB: OS, pre náročné aplikácie, hry i veľké množstvo dát
  • 2 TB: OS, pre náročné aplikácie, rozsiahle zbierky hier i obrovské množstvo dát

Odhadnúť potrebnú veľkosť miesta môžete podľa svojho starého počítača. Ak zvolíte málo, budete so sebou nakoniec nosiť externý disk. A ten je vhodnejšie nechať doma napríklad na zálohovanie.

Vo všeobecnosti odporúčame SSD o kapacite aspoň 256 GB, ale nakoniec aj terabajt môže byť málo. Zaujímavým riešením sú tiež dva disky, väčšinou tým druhým je klasický pevný disk, ale u špičkových strojov môžete naraziť aj na dve SSD.

Myslite tiež na to, že SSD by ste nemali zaplniť úplne do posledného gigabajtu, potom by klesla jeho rýchlosť. Takisto výmena disku za väčší nie je u všetkých modelov jednoduchá, pretože nie všetky modely sú užívateľsky prístupné.

Na čo sa ešte zamerať? Na displej

Vyhnite sa pre študentov skôr zbytočnému rozlíšeniu 4K (ktoré akurát zníži výdrž), osvedčeným vodítkom je Full HD IPS, ale u väčších uhlopriečok pokojne 2,5K. Vo všeobecnosti sa kloníme k názoru, že praktickejší displej je ten matný, ale lesklý vám zas pri dobrých svetelných podmienkach dokáže dať lepšie farby.

TIP: U detí a dospievajúcich s praktičnosťou často nepochodíte. Musíme zariadiť, aby sa im notebook páčil!

Displej s vyšším jasom sa hodí na štúdium niekde v parku, ale býva v ponuke až u drahších konfigurácií. Pri celodennom pozeraní do displeja by jas ani nemal byť príliš vysoký. Vždy je lepšie vyhľadať vhodnejšie svetelné podmienky, než sa snažiť jasom pretláčať slnko. Večer naopak rozhodne odporúčame zapnúť vo Windows potlačenie modrého svetla podľa dennej doby (nájdete pod položkou Nastavenia nočného osvetlenia).

Študent #1: Má hlboko do vrecka

Zmierte sa s tým, že notebook za šesť tisíc z supermarketu bude stáť za nič. V kategórii lacných notebookov však môžete vybrať napríklad HP 15. Majú základné plastové prevedenie tela, ale slušný displej i SSD sú už samozrejmosťou. A s lepším hardvérom sú dostupné už od 12 tisíc.

Procesor Intel Core i3 či Ryzen 3 na základnú prácu postačí. Na takom počítači zvládnete pohodlne napísať úlohu i prehliadať sociálne siete. Vystačí pre základnú školu a bez veľkých nárokov aj na strednú. Medzi bonusy patrí podsvietená klávesnica, rýchla Wi-Fi i port USB-C.

Študent #2: Chce niečo trošku lepšie

Pre vás sú tu Paviliony, ktorých cena začína už na 16,5 tisícoch. Vybavenejšie konfigurácie sú stále výrazne lacnejšie ako porovnateľný MacBook Air. Paviliony majú už čiastočne kovové telo a čítačku odtlačkov prstov. Vedľa 13,3" veľkosti môžete získať aj 15,6" variant, ktorý je síce o pol kila ťažší, ale ponúkne pohodlnú numerickú klávesnicu. Záruka na Paviliony je navyše nadštandardná 3 roky.

Variantou k Pavilionu môže byť HP ProBook, ktorý sa hodí viac na technické školy. Študenti si ho totiž na rozdiel od Pavilionu môžu vylepšiť o viac RAM alebo zvýšiť kapacitu SSD disku (a tým sa aj niečo užitočné naučiť).

Študent #3: Kreatívec

Kreatívec je široký pojem a študenti tvoriaci obsah samozrejme môžu využiť aj výkonné notebooky z iných kategórií. Tu je už potrebný trochu vyšší výkon. Ak študujete školu, kde dáva zmysel okrem klávesnice ovládať počítač aj cez displej, vyberte si notebook s dotykovým displejom. Ideálne rovno konvertibilný model x360, aký nájdete medzi Paviliony, ProBooky a Envy.

Na rozdiel od notebookov typu 2v1 ich môžete pohodlne používať ako normálne laptopy, a prostým otočením displeja z nich získate poznámkový blok či kresliace plátno, na ktoré malujete prstom alebo stylusom. Používať na písanie virtuálnu klávesnicu síce pohodlné nie je, ale písať poznámky perom na displej už áno.

Študent #4: Na technickej vysokej škole

Niekteré vysoké školy už vyžadujú prácu so špeciálnymi programami. Typicky u strojárov využijete AutoCAD, architekti tiež používajú náročnejšie aplikácie a o práci s videom ani nehovoriac. Využijete notebook s pracovnou grafickou kartou, ktorá vie v týchto úlohách nahradiť procesor a aplikácie akcelerovať.

Typicky Nvidia RTX, čo je vlastne upravený herný GeForce s inými ovládačmi vhodnými pre náročnú prácu. Aplikácie ako AutoCAD s výkonom tejto karty počítajú. V týchto aplikáciách môžete pracovať aj na hernom notebooku. Obrátene to už kvôli ovládačom až tak nefunguje.

Pro koho je MacBook a Chromebook?

Nechceme nikoho odrádzať od MacBooku či Chromebooku. Riešenie od Apple je dobré, ale drahšie a hlavne iné, takže potom nemusíte byť kompatibilní so zvyškom školy. Je vhodné si to vopred overiť. Rovnako tak Chromebook, čo je jednoduchý počítač, u ktorého takmer všetky činnosti prebiehajú vo webovom prehliadači. Aplikácie, na ktoré ste možno zvyknutí z Windows, si nenainštalujete. Je však oveľa jednoduchší na používanie aj „údržbu“, takže ak naozaj potrebujete iba webový prehliadač, môže byť dobrou voľbou.

Záver: Čo treba vedieť pri kúpe notebooku
  • Pre rodičov: ak máte doma viac študentov, je rozhodne lepšie zaobstarať dva, hoci slabšie počítače, než sa deliť o jeden. Vo Windows možno síce využívať viac prihlasovacích účtov, každý by aj tak mal mať svoj počítač.
  • Pamätajte, že kompromisy notebooku môžete vylepšiť pomocou periférií. Ergonomickejšiu klávesnicu získate pri väčších 15" modeloch, ale doma môžete používať klávesnicu externú.
  • Máloktorý študent hľadá počítač, ktorý využije iba v škole, ale aj taký scenár je možný. Niektorým mimo školy stačí na všetko smartphone a nároky na počítač môžu byť nižšie. Napriek tomu odporúčame radšej kvalitný notebook a nespoliehať sa len na telefón.
  • Študenti technických škôl by si mali skúsiť na svojom počítači niečo vylepšiť. Ak to daný model notebooku umožňuje (napríklad ZBooky) a ideálne ak sa už blíži koniec záruky. Je tiež dobré nevykonávať pokusy na jedinom počítači v domácnosti. Ak o tom nič neviete, najskôr si niečo naštudujte, ale napríklad výmena operačnej pamäte nie je náročná. Berte to ako súčasť výučby, pri ktorej sa o počítačoch naučíte niečo zaujímavé.
  • Webová kamera aj mikrofón sú v notebookoch už na slušnej úrovni. Na kariéru Youtubera budete síce potrebovať lepší obraz aj zvuk, ale na online výuku je integrované riešenie viac než dostatočné. Naopak oveľa viac záleží na kvalite pripojenia. Staršia domáca Wi-Fi môže (ale nemusí) byť úzkym hrdlom. Práve stabilné pripojenie k internetu a domáca sieť si zaslúžia vašu pozornosť rovnako ako samotný notebook.
  • Licenciu k Windows dostanete s notebookom, ale s ostatnými programami je to iné. Office nie je lacná záležitosť, ale často ho môžete získať priamo od školy. Alternatívou je bezplatná aplikácia LibreOffice.
  • Rovnako výkonný počítač môžete mať od rôznych značiek za výrazne rozdielne ceny. Rozdiel totiž tvorí aj kvalita prevedenia, lepšia úroveň zabezpečenia, vyššia verzia Windows (11 Pro), dlhšia záruka a ďalšie zdánlivé detaily, ktoré ale robia notebook notebookom. Práve také ponúkame na HPobchod.sk
Poradíme vám
Hovoríme neajťácky a zrozumiteľne
HPobchod týmŠtyria špecialisti na HP techniku
 sme offline
ikona - telefon02 2220 5425
(Po-Pia: 9-17 hod)
Kategórie poradne
Články podľa produktov
FacebookTwitterLinkSkopírovať odkaz
Ondřej Cvrček
Autor článku
5 rokov v HPobchod
Ondra je odborníkom na HP notebooky a počítače, a okrem toho sa špecializuje aj na veľkoformátové HP tlačiarne. V HPobchode sa stará o to, aby vám nechýbala žiadna novinka zo sveta HP.
Podobné články
Ako si vybrať herný notebook, ktorý sa skutočne dobre hrá
Keď výrobca nazve svoj notebook "herný", zvyčajne sa môžete spoľahnúť, že bude celkom pohodlný. Najdôležitejší je výkon. Je to predovšetkým vďaka výkonnej grafike, ktorá je pri týchto notebookoch samozrejmosťou. Aj napriek tomu však môžete nájsť veľké rozdiely, a hoci si môžete "zahrať" takmer na čomkoľvek, oplatí sa siahnuť po herných značkách.
Ikona - publikováno26. 5. 2023
Ikona - časomíra8 minút čítania
Ondřej Cvrček
Ondřej Cvrček
Je kovový notebook lepší ako plastový?
Za zlú povesť plastu môžu najskôr lacné notebooky, ktoré sú vždy plastové, zatiaľ čo u tých lepších výrobcovia nešetria kovom. Nie je to ale materiálom ako takým, pretože telo z plastu majú aj niektoré veľmi kvalitne prevedené notebooky.Kovové aj plastové telo sa dá však vyrobiť pevne. Kvalitný tvrdený plast vystužený na tých správnych miestach má dobré vlastnosti a vydrží veľmi dlho.
Ikona - publikováno10. 5. 2022
Ikona - časomíra7 minút čítania
Karel Kotík
Aké vybrať príslušenstvo k notebooku

Vybrali ste si notebook – alebo už doma nejaký máte – a premýšľate, čo ďalšie si k nemu zaobstarať? Správne príslušenstvo vám uľahčí prácu s notebookom alebo ho doplní o ďalšie užitočné funkcie. Stačí sa len zorientovať v širokej ponuke adaptérov, pevných diskov alebo tašiek. Prečítajte si, aké príslušenstvo k notebooku by nemalo chýbať práve vám.

Ikona - publikováno25. 8. 2015
Ikona - časomíra5 minút čítania
Roman Plášil
Roman Plášil
Aby vám nič neušlo
1x za 14 dní vám na e-mail zašleme aktuality či najzaujímavejšie ponuky zo sveta HP produktov.
HPmarket tým
Tím HPobchod vám vždy poskytne správnu radu
„Sme technologickí nadšenci a produkty HP aktívne používame v práci aj v každodennom živote.“ Sme pripravení pomôcť vám nájsť najlepšie notebooky, počítače, tlačiarne a príslušenstvo od spoločnosti HP Inc. Od roku 2008 plníme vaše želania a dodávame našim zákazníkom to najlepšie z ponuky spoločnosti HP.
HP na sociálnych sieťachFacebook YouTube
Mapa webu  |  Podmienky použitia
© 2008 - 2024 HPobchod.sk