Pre firmy
 
Kontakty
 
phone02 2220 5425 (Pracovné dni 9-17 hod.)
 
Všetko o nákupe
 
O nás
 
  Prihlásiť
Košík
    PočítačeNotebookyMonitoryTlačiarneSkeneryPríslušenstvoAtramenty a toneryCare PackSoftwareNaše tipy
ÚvodPoradnaAko vybraťAko si vybrať herný notebook, ktorý sa skutočne dobre hrá

Ako si vybrať herný notebook, ktorý sa skutočne dobre hrá

Ikona - publikováno
26. 5. 2022
Ikona - časomíra
8 minút čítania
Autor:
Karel Kotík
Keď výrobca nazve svoj notebook "herný", zvyčajne sa môžete spoľahnúť, že bude celkom pohodlný. Najdôležitejší je výkon. Je to predovšetkým vďaka výkonnej grafike, ktorá je pri týchto notebookoch samozrejmosťou. Aj napriek tomu však môžete nájsť veľké rozdiely, a hoci si môžete "zahrať" takmer na čomkoľvek, oplatí sa siahnuť po herných značkách.


KonfiguráciaGrafikaSSDDisplejChladenieKlávesnicaVýber

Základná grafika GeForce GTX často stačí. Viac peňazí za výkonnejší hardvér a lepší výkon je skôr len pre lepší zážitok. Ak však máte obmedzený rozpočet, poobzerajte sa po možnostiach herných notebookov. Rozdiel si všimnete najmä pri novších a náročnejších hrách a počítač samozrejme vydrží dlhšie.

Herní notebook

Vyšší výkon zaručuje rýchlejšie snímky (viac snímok za sekundu) a viac detailov. Výkonný stroj je zároveň potrebné nejako chladiť a v zápale hrania je tiež lepšie poriadne potrápiť klávesnicu. Aj ostatné komponenty herného počítača sú v porovnaní s bežnými notebookmi trochu odlišné a dôvodom je samozrejme lepší herný zážitok. Napríklad zvuk z reproduktorov Bang & Olufsen alebo Harman Kardon (každá značka má svoje vlastné) bude v herných počítačoch o niečo hlasnejší. Rovnaký výkonný hardvér vo vyhradenom a správne dimenzované telo bude o niečo drahšie ako v prípade bežného kancelárskeho notebooku. Všetko ovplyvňuje cenu, ale šetriť sa oplatí len niekde.

Nie je to len o grafike, ale aj o rovnováhe

Najčastejšie sa hrá na 15-palcových notebookoch. Ak ho nemusíte často prenášať, pokojne si kúpte 16" alebo 17" herný notebook. Z herného hľadiska by sa dalo povedať, že čím väčšie, tým lepšie.

Ale keďže kľúčovým parametrom je výkon, začnite vyberať podľa neho. Výrobca zvyčajne spáruje vhodný procesor s grafikou, takže je to o niečo jednoduchšie.

S obmedzeným rozpočtom to zvládnete:

  • GeForce GTX 1650 a Intel Core i5 nebo AMD Ryzen 5

Omnoho lepšie si zahrajete na:

  • GeForce RTX 3000 a Intel Core i7 či AMD Ryzen 7
  • GeForce RTX 4000 a Intel Core i9 či AMD Ryzen 9

Skutočné konfigurácie sa môžu mierne líšiť a tieto označenia grafiky alebo procesora môžu označovať rôzne modely. Na základnú orientáciu to však stačí.

AMD ťahá za kratší koniec, ale je veľmi dobrou voľbou

Zatiaľ čo pri procesore máte na výber a v súčasnosti sú Ryzeny od AMD často lepšou voľbou ako Intel (hoci Intel je stále bežnejší), pri grafike nájdete na 99 % GeForce od Nvidie. Mobilné Radeony (tie od AMD) sú k dispozícii len minimálne a pri výbere ich môžete vlastne úplne zanedbať. Dúfajme, že sa to niekedy zmení, ale situácia na trhu s hernými grafickými kartami v notebookoch teraz jednoducho zvýhodňuje jedného výrobcu.

Za zmienku stojí aj najnovší počin spoločnosti Intel - integrovaná grafika Iris Xe. Je dostatočná na základné hranie a je porovnateľná s nižšími modelmi GeForce. Na serióznu párty však potrebuje ešte niečo lepšie.

Grafiku musíte podporiť procesorom s časťou pamäte RAM. Teoreticky môže stačiť 8 GB, ale na prehliadanie webu (najmä vo viacerých kartách) to často nestačí. Takže 16 GB je bezpečná stávka. Naopak, 32 GB je prakticky nepoužiteľných. Tu je tiež prvé miesto, kde môžete ušetriť, pretože ide o pamäť RAM, ktorú nie je problém časom doplniť. Záleží na konkrétnom počítači, ale herné počítače sa často dajú upgradovať.

SSD: najmä kapacita, ale venujte pozornosť aj rozhraniu

SSD namiesto tradičného disku je samozrejmosťou. Žiadny rozumný výrobca vám už nepredá notebook bez SSD. Hry sú zároveň jedinou oblasťou, kde sa oplatí siahnuť po najrýchlejších modeloch SSD. Zatiaľ čo pre bežný notebook často stačí aj ten najpomalší SSD cez SATA, v hernom stroji je dôležité načítanie hier a rýchly presun dát medzi diskom a RAM.

Herní notebook

V nových počítačoch už bude SSD pripojený cez PCIe 4.0, ale v prípade PCIe 3.0 môže byť rýchlosť tiež dostatočná. Podrobnejšie informácie získate len z odborných recenzií. Kapacita disku by nemala byť menšia ako 512 GB, ale nič nepokazíte ani terabajtom. Hry zaberajú čoraz viac miesta, a ak ich chcete mať v počítači viac, veľký disk je nevyhnutnosťou.

Displej: viac hertzov

Zabudnite na štandardný Full HD IPS. Samozrejme, nemôžete s ním nič pokaziť, ale pri hraní hier ho využijete viac a herné notebooky ponúkajú tiež viac.

Štandardná obnovovacia frekvencia 60 Hz sa môže zdať v porovnaní s ľudským okom dostatočná, ale pri rýchlom pohybe obrazu platia iné zákony. Dnešné displeje herných notebookov majú frekvencie 90, 120, 144 a dokonca 240 Hz. Musíte však mať vysoký výkon uvedený v článku. Ak slabšia grafika zvládne sotva 60 snímok za sekundu, nebudete mať z rýchleho displeja taký úžitok a o vyšších rozlíšeniach môžete len snívať. Platí pravidlo, že čím vyššie rozlíšenie a viac detailov, tým menej snímok za sekundu (FPS – frames per second).

Vďaka vyššiemu výkonu si môžete dovoliť vyššie rozlíšenie. Nemusí to byť 4K, čo na notebooku nemá veľký zmysel, ale Full HD už môže byť na 17" nízka. Ideálne môže byť napríklad Quad HD pre výkonnejšie modely alebo jednoducho nejaké rozlíšenie medzi Full HD a 4K. Ale naozaj len pre konfigurácie so silnou grafikou.

Záleží aj na tom, aký typ hier hráte. Strategické hry profitujú z vyššieho rozlíšenia (vidíte väčšiu časť mapy) a "strieľačky" alebo rýchle hry profitujú z vyššej obnovovacej frekvencie. Aby ste na niekoľko milisekúnd nestrieľali niekde, kde nie je súper, a mali ostrý obraz aj pri rýchlom pohybe.

Rýchlejšie displeje sú bežnejšie a 144 Hz sa pomaly stáva štandardom. Na druhej strane, vyššie rozlíšenie nájdete len v drahých konfiguráciách. Pomaly sa začínajú objavovať aj panely OLED, ktoré sú vo väčšine parametrov o niečo lepšie na hranie, napríklad vďaka takmer nulovej latencii.

Chladenie

Ak chcete úplne tichý herný počítač, kúpte si tablet. Inými slovami, nejde to. Ani herný stroj však nemusí robiť viac hluku, ako je potrebné. Výkonnejšie komponenty s vyšším TDP (spotrebou energie) sa budú zahrievať viac ako slabšie. Tieto hodnoty (hluk a zahrievanie) opäť pochádzajú skôr z recenzií. Vo všeobecnosti však platí, že lepšie na tom budete s počítačom, kde je dostatok priestoru na chladenie a kde na ňom výrobca nešetril.

Aby to dobre fungovalo, základom je zvyčajne dvojokruhový systém chladenia, kde sa teplo z grafiky odvádza cez iné medené trubice (nazývané heatpipes) ako teplo z procesora. V nich sa ako médium môže použiť tekutý kov, ktorý zvyšuje účinnosť.

Herní notebook

Hluk potom vzniká len pri ventilátoroch, kde záleží na konštrukcii ich lopatiek a počte otáčok. Správne nastavené otáčky v závislosti od teploty nie sú vôbec bežné a vo všeobecnosti je to lepšie u kvalitných herných značiek. V prípade HP OMEN sa o nastavenia stará softvér Gaming Hub a teplo sa odvádza v piatich rôznych smeroch (OMEN Tempest Cooling).

Klávesnica: mechanická externá ako užitočné príslušenstvo

Žiadna klávesnica notebooku sa zrejme nevyrovná mechanickej klávesnici stolného počítača. Vždy si ju môžete dokúpiť. Aj tak je však lepšie vybrať si notebook s pevnou klávesnicou - aspoň na cesty.

Podľa bežne predávaných notebookov možno usúdiť, že väčšina hráčov túži najmä po farebných tlačidlách. Ale podsvietenie RGB, ktoré pulzuje v rytme so všetkým ostatným, je len bonus. Užitočnejšie je napríklad nastaviť inú farbu pre klávesy, ktoré v hre používate najčastejšie. Nie len WASD. Nastavenia farieb sú také, aké umožňujú počítače HP OMEN, zatiaľ čo Victus by HP svieti len na bielo.

Výber nakoniec závisí od toho, čo hráte

Herný počítač si môžete zaobstarať ako študent, pokročilý hráč alebo rodič, ktorý sa hrám príliš nevenuje, ale doma má niekoho, kto ich určite hrá. Ak práve nehľadáte ultratenký kompaktný notebook, váš nový notebook môže byť herný. V spoločnosti HP máte dve základné možnosti: Victus by HP alebo OMEN. Prvá je určená pre začínajúcich hráčov a druhá je už profesionálna.

  • Victus by HP má telo s upraveným chladením, dve veľkosti displeja vrátane rýchlej obnovovacej frekvencie 144 Hz, výber výkonných procesorov a herných grafických čipov (až do RTX 3060). Herný Victus by HP umožňuje aj jednoduchý prístup k hardvéru. Ak nie ste profesionálny hráč, pravdepodobne vám tento stroj bude úplne stačiť.
  • Ak to s hraním myslíte vážne, OMEN je pre vás. Vždy s výkonnou hernou grafikou vrátane RTX 3080 a plnohodnotným procesorom (Intel a AMD). Získate matný displej a rozlíšenie Full HD alebo QHD. K dispozícii sú aj displeje s obnovovacou frekvenciou 165 Hz.

Aj základný hardvér (typicky Intel Core i5 a GeForce GTX 1650) stačí na najväčšie herné tituly (AAA tituly). Ak chcete viac detailov a lepší obraz (a to sa oplatí), potom sa oplatí siahnuť po vyššej konfigurácii. Možno by bol dobrou voľbou nejaký Ryzen 7 a grafika začínajúca písmenami RTX (pre jednoduchosť). Vždy sa však držte kvalitnej hernej značky, pretože ani rovnaký hardvér v tele bežného notebooku neposkytne rovnaký výkon.

Naše tipy

VYSOKÉ DETAILY

Omen 16

Notebooky OMEN

Nakupujte tu

STREDNÉ DETAILY

Victus by HP

Notebooky Victus by HP

Nakupujte tu
Poradíme vám
Hovoríme neajťácky a zrozumiteľne
HPobchod týmŠtyria špecialisti na HP techniku
 sme offline
ikona - telefon02 2220 5425
(Po-Pia: 9-17 hod)
Kategórie poradne
Články podľa produktov
FacebookTwitterLinkSkopírovať odkaz
Aby vám nič neušlo
1x za 14 dní vám na e-mail zašleme aktuality či najzaujímavejšie ponuky zo sveta HP produktov.
HPmarket tým
Tím HPobchod vám vždy poskytne správnu radu
„Sme technologickí nadšenci a produkty HP aktívne používame v práci aj v každodennom živote.“ Sme pripravení pomôcť vám nájsť najlepšie notebooky, počítače, tlačiarne a príslušenstvo od spoločnosti HP Inc. Od roku 2008 plníme vaše želania a dodávame našim zákazníkom to najlepšie z ponuky spoločnosti HP.
HP na sociálnych sieťachFacebook YouTube
Mapa webu  |  Podmienky použitia
© 2008 - 2024 HPobchod.sk