Zľavy až 40%
Tipy na vianočné darčeky
ikona - zavřít okno
 
 
Pre firmy
 
Kontakty
 
  Telefonické objednávky 02 2220 5425  (Pracovné dni 9-17 hod.)
 
Všetko o nákupe
 
O nás
 
  Prihlásiť
Košík
     Počítače Notebooky Monitory Tlačiarne Skenery Príslušenstvo Atramenty a tonery Care Pack Software Vianočné tipy
ÚvodPoradnaTipy a trikyVieme ako najlepšie vyčistiť váš notebook

Vieme ako najlepšie vyčistiť váš notebook

Ikona - publikováno
15. 6. 2015
Ikona - časomíra
3 minúty čítania
Autor:
Aleš Jančar
Jarné upratovanie nie je vyhradené len vaším domovom. Doprajte tiež svojmu notebooku svieži vzduch (z plechovky), trochu horúcej vody a kvapku bieleho vínneho octu. Čistenie notebooku mu pomôže k obnoveniu zašlého lesku, ale aj odstráni väčšinu prachu v jeho vnútornostiach. Umožníte mu tak fungovať dlhšie a lepšie. Bude ako nový.

Pamätajte, že pri čistení elektroniky musíte dodržať pár jednoduchých pravidiel. Poďme sa porozprávať o tom, ako je to správne. Tento návod platí pre všetky notebooky.

jarni tip na úklid

Čo budete potrebovať?

  • umývací prostriedok na riad (Jar, Pur a podobne)
  • niekoľko handričiek s krátkym vlasom na čistenie okien (napríklad Vileda)
  • destilovanú vodu (vzniká aj v sušičke bielizne)
  • biely vínny ocot
  • plechovka so stlačeným vzduchom (napríklad Clean IT)

Voliteľne vysávač na batérie s malým kefovým nadstavcom.

Skôr ako začnete

Vypnite notebook. Odpojte napájací adaptér. Vyberte batériu, ak je to možné. Skontrolujte, či nie sú kontakty batérie znečistené. V mojom predchádzajúcom článku odporúčam čistenie týchto kontaktov pre dlouhou výdrž baterie.

Čistenie šasi laptopu

Vyčistenie šasi je veľmi jednoduchý úkon. Do misky nalejte teplú vodu. Do nej kvapnite jednu alebo dve kvapky umývacieho prostriedku na riad. Do teplej mydlovej vody ponorte utierku. Potom z utierky vytlačte väčšinu vody, tak aby z nej nič nekvapkalo. Vlhkou utierkou utrite horný i spodný kryt notebooku. Dávajte si pozor hlavne na chladiace otvory. Snažte sa, aby sa dovnútra nedostala ani troška vody. Nebojte sa, chladiace otvory vyčistíme neskôr.  

Leštenie obrazovky

Displej notebooku je väčšinou citlivý na upalcovanie. Nie je uspôsobený pre kontakt s vlhkosťou alebo vodou. To ale neznamená, že ho nie je možné čistiť. Len si pri čistení musíte dať pozor. Preto vám odporúčam netradičný, jemný, ekologický, ale účinný čistič. Je ním roztok destilovanej vody a bieleho vínneho octu v pomere 1:1. Do toho roztoku ponorte vám už dobre známu handričku. Vyžmýkajte z nej kompletne všetku vodu, aby zostala mierne vlhká. Potom s touto handričkou opatrne utrite povrch displeja. Druhou suchou handričkou potom obrazovku vysušte. Ešte raz sa presvedčte, že na obrazovke nie je žiadny zvyšok vlhkosti.    

Čistenie klávesnice

Začnite od toho, že prefúknete klávesnicu stlačeným vzduchom z plechovky. Na niektoré nečistoty môžete použiť aj malú kefku. Potom namočte utierku do čistiaceho roztoku izopropyl alkoholu (možno kúpiť v drogérii alebo v elektro potrebách) a jemne vyčistite. Dávajte si pozor, aby sa vlhkosť nedostala pod klávesy. Mohlo by tak dôjsť k poškodeniu elektroniky. Odporúčam vám čistenie pomocou izopropyl alkoholu, pretože sa rýchlo odparuje a tak nehrozí, že poškodí notebook.  

Odstraňovanie prachu z ventilátora

Fúkanie stlačeným vzduchom zvládne každý. Je to jedna z najviac obľúbených činností našej kolegyne z call centra. Jednoducho stlačeným vzduchom vyfúknite všetky ventilačné otvory, ktoré na tele notebooku nájdete. Ak ste šikovní, môžete odstrániť kryty notebooku a vyfúkať aj jeho vnútornosti. Toto neodporúčam každému. U niektorých notebookov je rozloženie zložité a mohlo by viesť pri poškodení k strate záruky. Väčšine stačí prefúknutie vzduchu do ventilačných otvorov. Notebook bude bežať pokojnejšie a bude chladnejší.

Vyčistenie myši

Odpojte myš a vyčistite ju utierkou namočenou (a iba vlhkou) v roztoku 1:1 bieleho vínneho octu a destilovanej vody.

Tak a je to všetko! Váš notebook prešiel jarné upratovanie. Teraz choďte von a užite si krásne jarné počasie.

Poradíme vám
Hovoríme neajťácky a zrozumiteľne
HPobchod týmŠtyria špecialisti na HP techniku
 sme offline
ikona - telefon02 2220 5425
(Po-Pia: 9-17 hod)
Kategórie poradne
FacebookTwitterLinkSkopírovať odkaz
Aby vám nič neušlo
1x za 14 dní vám na e-mail zašleme aktuality či najzaujímavejšie ponuky zo sveta HP produktov.
HPmarket tým
Tím HPobchod vám vždy poskytne správnu radu
„Sme technologickí nadšenci a produkty HP aktívne používame v práci aj v každodennom živote.“ Sme pripravení pomôcť vám nájsť najlepšie notebooky, počítače, tlačiarne a príslušenstvo od spoločnosti HP Inc. Od roku 2008 plníme vaše želania a dodávame našim zákazníkom to najlepšie z ponuky spoločnosti HP.
HP na sociálnych sieťachFacebook YouTube
Mapa webu  |  Podmienky použitia
© 2008 - 2023 HPobchod.sk