Pre firmy
 
Kontakty
 
phone02 2220 5425 (Pracovné dni 9-17 hod.)
 
Všetko o nákupe
 
O nás
 
  Prihlásiť
Košík
    PočítačeNotebookyMonitoryTlačiarneSkeneryPríslušenstvoAtramenty a toneryCare PackSoftwareNaše tipy
ÚvodPoradnaTipy a trikyVieme, ako získať dlhú životnosť batérie
Ikona - publikováno
26. 3. 2014
Ikona - časomíra
3 minúty čítania
Autor:
Aleš Jančar

Vieme, ako získať dlhú životnosť batérie

Poďme sa pozrieť, ako sa správne starať o batériu vo Vašom notebooku a ako čo najviac predĺžiť jej životnosť.

Prečo moja batéria stráca kapacitu?

Súčasťou každého notebooku je batéria. V posledných rokoch sa kapacita a výdrž batérií zlepšuje. Vďaka tomu môže spoločnosť HP uviesť vybrané batérie so zárukou 3 roky. Na druhú stranu sú batérie stále spotrebným materiálom a s časom strácajú svoju kapacitu a účinnosť. Táto nevýhoda je spoločná pre všetky Li-on batérie od všetkých výrobcov notebookov rôznych značiek, od Aceru, cez Lenovo až po Dell. Batéria je chemický článok, ktorý postupne stráca svoje vlastnosti. Tento jav nie je žiaden výrobca schopný ovplyvniť. Kapacita batérie sa postupne znižuje s počtom nabíjacích cyklov a týmto sa znižuje prevádzková doba notebooku.

Ako správne vyberať batériu k notebooku HP?

Je to jednoduché. Stačí nájsť na spodnej strane notebooku alebo pod batériou výrobné číslo notebooku PN (Part Number) na štítku. V našom vyhľadávači príslušenstva ho potom zadajte do príslušného poľa. Kód na batérii je servisným kódom. Je to vodítko pre servisy pre objednávanie. Pre zaujímavosť – na batérií nájdete v rámčeku údaj napríklad FP06 alebo MU06 a podobne. Podľa týchto údajov je možné u nás tiež nájsť vybrané batérie – uvádzame ho priamo v názve. V prípade nejasností môžete vždy zavolať na zákaznícku linku a my Vám radi poradíme.

Prečo mi batéria doslúžila tak skoro?

Za skrátenie životnosti batérie môžu zabijaci batérií. Pokúsim sa vyzdvihnúť tých najčastejších:

ilustračný obrázok

Teplota

Najlepšia skladovacia teplota batérie je medzi 20 – 25°C. Neskladujte svoj notebook dlho v prostredí s vyššou teplotou – napríklad v automobile na slnku. Vysoká teplota rovnako spôsobuje zanesenie chladenia nečistotami. Toto znižuje životnosť batérie a rovnako aj notebooku. Odporúčame občas vyčistiť otvory stlačeným vzduchem.

ilustračný obrázok

Vybíjanie batérie na 0%

Nejedná sa o vypnutie notebooku pri nedostatku energie v notebooku – teda vždy niečo málo energie v batérii vždy zostane. Ďalším nepoužívaním batérie dochádza k vybíjaniu batérie samovoľne. Rýchlejšie dochádza k samovybíjaniu, keď je batéria vložená do tela notebooku a nie je používaná. Zabráňte totálnemu vybitiu batérie občasným dobitím.

ilustračný obrázok

Starnutie batérie

Každá batéria má maximálny počet cyklov nabitia a vybitia. Väčšina výrobcov batérií hovorí, že batérie Lion vydrží maximálne 1000 cyklov nabitia a vybitia. Postupne so starnutím rovnako dochádza k znižovaniu kapacity batérie až do úplnej nefunkčnosti. Toto obdobie je rôzne dlhé a závisí na prevádzke notebooku.

ilustračný obrázok

Mechanické poškodenie

Pokiaľ na batérii nájdete známky poškodenia materiálu alebo vypuklú časť, batériu radšej nepoužívajte. Mechanicky poškodená batéria môže spôsobiť výbuch alebo požiar. Nenamáhajte batériu fyzicky. Použitú alebo poškodenú batériu odovzdajte do zberných dvorov alebo elektroodpadu.


Nenašli ste batériu do Vášho notebooku v našej ponuke?

Používajte vždy originálnu batériu HP. U neoriginálnych batérií si nemôžete byť istý kvalitou prevedenia. Pokiaľ už v ponuke nášho obchodu batériu nenájdete, obráťte sa na náhradných dielov HP.

Zvážte tiež nákup nového notebooku HP. Pokiaľ je Váš notebook starší ako 3 roky, môžete v našej ponuke nájsť modeli v cene aj pod 350€ s lepšími parametrami než má Váš súčasný notebook. Získate tak aj novú záruku na notebook a tým sa Vám nová investícia môže viac oplatí.

Poradíme vám
Hovoríme neajťácky a zrozumiteľne
HPobchod týmŠtyria špecialisti na HP techniku
 sme online
ikona - telefon02 2220 5425
(Po-Pia: 9-17 hod)
Kategórie poradne
FacebookTwitterLinkSkopírovať odkaz
Aby vám nič neušlo
1x za 14 dní vám na e-mail zašleme aktuality či najzaujímavejšie ponuky zo sveta HP produktov.
HPmarket tým
Tím HPobchod vám vždy poskytne správnu radu
„Sme technologickí nadšenci a produkty HP aktívne používame v práci aj v každodennom živote.“ Sme pripravení pomôcť vám nájsť najlepšie notebooky, počítače, tlačiarne a príslušenstvo od spoločnosti HP Inc. Od roku 2008 plníme vaše želania a dodávame našim zákazníkom to najlepšie z ponuky spoločnosti HP.
HP na sociálnych sieťachFacebook YouTube
Mapa webu  |  Podmienky použitia
© 2008 - 2024 HPobchod.sk