Zľavová akcia   iba do nedele 21. 4.! 
Zľavy až 600 €
ikona - zavřít okno
 
 
Pre firmy
 
Kontakty
 
phone02 2220 5425 (Pracovné dni 9-17 hod.)
 
Všetko o nákupe
 
O nás
 
  Prihlásiť
Košík
    PočítačeNotebookyMonitoryTlačiarneSkeneryPríslušenstvoAtramenty a toneryCare PackSoftwareNaše tipy
ÚvodPoradňaSlovníkod písmena FFarebný gamut

Farebný gamut

Všeobecne povedané, slovné spojenie farebný gamut jednoducho označuje všetky farby, ktoré naše oči dokážu vnímať. Na štandardizáciu tohto farebného rozdielu sa použili rôzne metódy merania farebného gamutu, aby sa vytvorili zrozumiteľné farebné rozsahy na pochopenie možností jednotlivých zariadení.

Medzi farebné gamuty patria NTSC, sRGB, AdobeRGB, DCI-P3, EBU, AppleRGB atď. Je ich veľa. Všetky majú svoje vlastné farebné súradnice R, G a B a súvisiace špecifikácie bieleho bodu a jasu a, samozrejme, svoje vlastné oblasti použitia.

sRGB je najčastejšie používaný farebný gamut v prostrediach systému Windows, monitoroch a prenosných počítačoch. Výhodou tohoto barevného gamutu je, že mezi vstupem a výstupem jsou menší rozdíly v barvách na základě úzkého rozsahu. Podporují ho také prohlížeče. Je vhodný najmä pre grafikov, pretože sa môžu spoľahnúť na absolútnu presnosť farieb.

Farebné gamuty AdobeRGB a DCI-P3 sú určené skôr pre profesionálov. Sú vhodné na tlač fotografií, pretože majú širší farebný rozsah. DCI-P3 je potom vhodný na prácu vo filmovom priemysle.

Na pochopenie rozsahu farieb je dôležité porozumieť diagramu CIE. Je výsledkom rozsiahleho výskumu ľudského videnia. Je tiež známy ako "podkovový diagram". Horná krivka načrtáva tvar pripomínajúci podkovu, ktorý súvisí s čistými farbami - tými, ktoré môžeme vidieť v dúhe. Farby, ktoré sú presne na tejto krivke, sú jediné, ktoré v prírode skutočne existujú. Spodný okraj diagramu je rovná čiara, ktorá sa nazýva "fialová čiara". Farby medzi fialovou a červenou nie sú farbami dúhy.

Na obrázku vidíte, že 100 % sRGB pokrýva približne 70 % AdobeRGB. Ak teda zistíte, že displej má farebný rozsah 70 % AdobeRGB, ide o 100 % sRGB.

Ďalšie výrazy v slovníku
Poradíme vám
Hovoríme neajťácky a zrozumiteľne
HPobchod týmŠtyria špecialisti na HP techniku
 sme offline
ikona - telefon02 2220 5425
(Po-Pia: 9-17 hod)
Kategórie poradne
Aby vám nič neušlo
1x za 14 dní vám na e-mail zašleme aktuality či najzaujímavejšie ponuky zo sveta HP produktov.
HPmarket tým
Tím HPobchod vám vždy poskytne správnu radu
„Sme technologickí nadšenci a produkty HP aktívne používame v práci aj v každodennom živote.“ Sme pripravení pomôcť vám nájsť najlepšie notebooky, počítače, tlačiarne a príslušenstvo od spoločnosti HP Inc. Od roku 2008 plníme vaše želania a dodávame našim zákazníkom to najlepšie z ponuky spoločnosti HP.
HP na sociálnych sieťachFacebook YouTube
Mapa webu  |  Podmienky použitia
© 2008 - 2024 HPobchod.sk