Zľavová akcia iba do nedele 26.5.! 
Zľavy až 140 € nájdete TU
ikona - zavřít okno
 
 
Pre firmy
 
Kontakty
 
phone02 2220 5425 (Pracovné dni 9-17 hod.)
 
Všetko o nákupe
 
O nás
 
  Prihlásiť
Košík
    PočítačeNotebookyMonitoryTlačiarneSkeneryPríslušenstvoAtramenty a toneryCare PackSoftwareNaše tipy
ÚvodPoradnaAko vybraťVlastnosti monitorov - ako si vybrať ten správny?

Vlastnosti monitorov - ako si vybrať ten správny?

Ikona - publikováno
21. 2. 2022
Ikona - časomíra
7 minút čítania
Autor:
Jiří Šelong
Jiří Šelong
Stolný počítač jednoducho nemôže existovať bez monitora. Bez neho sa len ťažko dostanete k potrebným informáciám, zábave alebo práci.

Monitory nemusia byť nevyhnutne len súčasťou stolových počítačov. Možno ich použiť aj ako rozšírenie notebookov na rozšírenie zobrazovacej a pracovnej plochy. V našej ponuke je veľa monitorov, ale ako si vybrať ten správny?

A čo je to vlastne monitor? Je to elektronické zariadenie, ktoré zobrazuje textové a grafické informácie. Je to vizuálne prepojenie medzi zvyškom hardvéru - či už ide o stolný počítač, server alebo notebook. Monitory majú rôzne špecifikácie a práve tie zohrávajú najväčšiu úlohu pri správnom výbere.

Určenie hlavnej funkcie

Musíte definovať hlavnú funkciu monitora – na hranie her, grafiku, konkrétny typ práce alebo všeobecné použitie. Napríklad pre hráčov hier je hlavným parametrom rýchla obnovovacia frekvencia a nízky čas odozvy. Grafici uvítajú najvyššiu možnú presnosť farieb a farebný gamut a bežní používatelia ocenia funkcie, ako je redukcia modrého svetla a technológia proti blikaniu a únave očí.

Vyššie rozlíšenie

Rozlíšenie monitora udáva, koľko pixelov má monitor v pomere šírka x výška.

1920 x 1080 (známe aj ako 1080p, Full HD (FHD) a HD) je v súčasnosti minimálny štandard. S rozlišením QHD získate ostrejší a plynulejší obraz a s rozlíšením 4K ešte ostrejší obraz. Existujú aj varianty ako 2K, WQHD a WUXGA. Tieto varianty sú však veľmi zriedkavé. Pri veľkých rozlíšeniach musíte počítať s vysokým zaťažením počítača, preto je najlepšie skontrolovať, či váš notebook alebo počítač zvládne tieto náročnejšie rozlíšenia.

Pozornosť musíte venovať aj uhlopriečke a jej rozlíšeniu. Väčšie veľkosti obrazovky sa pri rozlíšení Full HD neodporúčajú, pretože je už viditeľný raster. V praxi to znamená, že už zblízka vidíte jednotlivé pixely, čo nie je žiaduce. Obraz tak vyzerá príliš hrubo a nerealisticky pre hry alebo prácu.

Obnovovacia frekvencia

Vyššia znamená lepšia. Frekvencia udáva, koľkokrát za sekundu sa aktualizujú informácie na displeji, a meria sa v hertzoch (Hz). Čím je frekvencia vyššia, tým je výsledný obraz hladší a jemnejší. 60 Hz displej sa obnovuje 60-krát za sekundu, 90 Hz displej sa obnovuje 90-krát a 120 Hz displej sa obnovuje alebo prekresľuje až 120-krát za sekundu. Obnovovacia frekvencia je dôležitá najmä pre hráčov, pre ktorých by mala byť minimálna frekvencia aspoň 75 Hz (väčšina herných monitorov však ponúka 120, 144 Hz alebo viac) v kombinácii s čo najnižšou odozvou.

Aby hra naplno využila svoj potenciál, musí dosiahnuť počet snímok za sekundu (fps) na úrovni snímkovej frekvencie monitora alebo vyššej - v prípade 120 Hz monitora je to 120 fps alebo viac. Na bežnú kancelársku prácu postačuje obnovovacia frekvencia 60 Hz. Pri monitoroch 4K je štandardom 60 Hz.

Čas odozvy

Kratší je lepší. Ak nehrávate hry, nebude pre vás rozhodujúci. Čas odozvy znamená, ako dlho trvá, kým monitor zmení jednotlivé pixely zo sivej na čiernu, z čiernej na bielu a potom späť z bielej na sivú. Dlhší čas odozvy môže znamenať rozmazanie pohybu pri hraní hier alebo sledovaní videí, skrátka pri veľkom počte snímok v rýchlom slede za sebou.

V prípade tradičných monitorov je najdlhší čas odozvy pravdepodobne 5ms, zatiaľ čo herné monitory majú čas odozvy 0,5 - 1 ms.

Technológia panelov

V súčasnosti sú na trhu 3 rôzne typy zobrazovacích panelov – TN, VA a IPS. Monitory s panelom TN sú najrýchlejšie, ale majú horšiu kvalitu obrazu, najmä pri zmene pozorovacích uhlov. Vďaka nízkemu času odozvy sú vhodnejšie pre hráčov. Monitory IPS majú rýchlu odozvu a vyznačujú sa najlepším podaním farieb. Preto si ich zvyknú vyberať profesionálni grafickí dizajnéri. Panel VA má z týchto troch typov najlepší kontrast, vďaka čomu je vhodný pre nenáročných používateľov. Je to zlatý stred medzi predchádzajúcimi dvoma typmi.

Ochrana zraku

V dnešnej dobe je úplne bežné pozerať sa celý deň na obrazovky. Preto je potrebné urobiť všetko pre ochranu vlastného zraku. Medzi funkcie, ktoré uľavia očiam, patrí napríklad Low Blue Light, HP Eye Ease, Flicker-free a ďalšie.

Low Blue Light

Je technológia, ktorá eliminuje spektrum modrého svetla vyžarovaného monitorom. Vďaka tomu sa znižuje namáhanie očí.

HP Eye Ease

Tato technológia redukuje modré svetlo, ale bez vplyvu na presnosť výstupných farieb na displeji.

Flicker-free

Eliminuje blikanie monitorov LCD s podsvietením LED, ktoré môže pri dlhšom čase strávenom pred monitorom namáhať a unavovať oči.
Herné funkcie

Okrem obnovovacej frekvencie a odozvy sú pre herné monitory k dispozícii aj technológie AMD FreeSync a NVIDIA G-SYNC. TyTie zabezpečujú ladenie obnovovacej frekvencie pre grafickú kartu a monitor. V praxi to znamená, že synchronizáciou obnovovacej frekvencie monitora a snímkovej frekvencie GPU sa znižuje sekanie, trhavý pohyb a chvenie obrazu.

Zariadenia s AMD FreeSync sú veľmi obľúbené a cenovo dostupnejšie monitory s technológiou NVIDIA G-SYNC. Tie si pre svoju funkčnosť vyžadujú zabudovaný špeciálny čip, s ktorým sa zvyšuje cena monitoru.

Od roku 2019 je možné mať grafickú kartu NVIDIA, ale používať monitor AMD FreeSync. Podporujú štandard Adaptive Sync. Predtým boli majitelia grafických kariet NVIDIA odkázaní len na technológiu G-SYNC.

Konektorové vybavenie

Kľúčové vlastnosti monitora nie sú jediné, ktoré treba pri nákupe zvážiť. Dôležitým ukazovateľom sú napríklad konektory, ktoré budú potrebné na správne pripojenie počítača, monitora a ďalších periférnych zariadení. Na starších monitoroch je to analogový konektor VGA. Tento konektor má nižšiu kvalitu obrazu napriek tomu, že podporuje 10- bitovú farebnú hĺbku.

Najnovšími a najpoužívanejšími portami v súčasnosti sú HDMI, ktoré poskytujú možnosť vysokého rozlíšenia (až do 4K). Farebná hĺbka prenosu HDMI je 8 bitov. Druhým a najlepším konektorom je DisplayPort vďaka svojim vlastnostiam. Ponúka najvyššiu možnú rýchlosť prenosu a kvalitu obrazu. Existuje aj nižšia verzia s názvom DisplayPort Mini. Je to jasná voľba pre hráčov s hernými monitormi, ktoré majú obnovovaciu frekvenciu vyššiu ako 60 Hz.

Monitor môže obsahovať aj ďalšie konektory, ktoré slúžia predovšetkým na pripojenie rôzneho príslušenstva, ako je klávesnica, myš, flash disk, telefón alebo slúchadlá. Najčastejšie sa preto stretávame s klasickými portami USB a kombinovaným 3,5 mm jack konektorom. Niektoré novšie monitory už majú port USB-C.

Dokovacie monitory

Nakoniec by sme nemali zabudnúť spomenúť dokovacie a zakrivené monitory.

Dokovacie monitory majú rozšírenú funkciu, pretože nahrádzajú dokovaciu stanicu. Používateľ tak môže k notebooku okrem monitora pripojiť napríklad klávesnicu, myš alebo reproduktory. Tieto monitory majú takúto dokovaciu stanicu prakticky zabudovanú, takže nemusíte každé ráno v kancelárii riešiť napájanie a zložité pripájanie káblov. Pripojte notebook ku všetkým pripojeným periférnym zariadeniam len jedným káblom USB-C a môžete začať pracovať.

Zakrivené monitory

Zakrivené monitory pomáhajú spríjemniť zážitok vďaka veľkému zornému poľu, ktoré zároveň menej zaťažuje oči. Výhodou je, že si vystačíte s jedným monitorom, ale ten sa oplatí mať dva.Nevýhodou môže byť, že pri zmene priameho uhla pohľadu môže dôjsť k čiastočnému odrazu a oslneniu (zdroje svetla prichádzajúce z rôznych uhlov namiesto jedného).

Efektívne zakrivené monitory sú zvyčajne ultraširoké a majú uhlopriečku 30 palcov alebo viac.

Úprimne dúfame, že vám tento článok poskytol všetky potrebné informácie. Ak nie, stále sme tu pre vás, aby sme vám poradili, ak máte ďalšie otázky. Neváhajte nás kontaktovať – kontakty HPobchod.sk.

Vyberte si z bohatej ponuky

HP M24fw

24" IPS Full HD displej
Špičkový obraz za top cenu

Cena: 104,16 € vč. DPH

HP M24fw

Nakupujte tu

OMEN 27s FHD 240Hz Gaming Monitor

27" IPS QHD displej
Skvelé herné funkcie

Cena: 308,99 € vč. DPH

OMEN 27s FHD 240Hz Gaming Monitor

Nakupujte tu

HP P24h G5

24" IPS FHD displej
Pre každú firmu

Cena: 155,99 € vč. DPH

HP P24h G5

Nakupujte tuPoradíme vám
Hovoríme neajťácky a zrozumiteľne
HPobchod týmŠtyria špecialisti na HP techniku
 sme online
ikona - telefon02 2220 5425
(Po-Pia: 9-17 hod)
Kategórie poradne
Články podľa produktov
FacebookTwitterLinkSkopírovať odkaz
Jiří Šelong
Autor článku
4 roky v HPobchod
Jirka má na starosti monitory, kde by všetkým odporučil rad Z by HP. Podieľa sa aj na balíkoch HP Care Pack a je odborníkom na kancelársky aj herný priemysel.
Podobné články
Vyberáme atramentovú tlačiareň
Atramentové tlačiarne sú ideálnou voľbou pre domácu i kancelársku tlač. Vynikajú kvalitou tlače, sú vhodné pre tlač fotografií a dokážu slúžiť dobre profesionálom. V ponuke HP nájdete hneď niekoľko rôznych modelov atramentových tlačiarní v radoch HP Deskjet, HP OfficeJet a HP ENVY. Otázka je ako vybrať tú správnu.
Ikona - publikováno13. 12. 2023
Ikona - časomíra4 minúty čítania
Ondřej Cvrček
Ondřej Cvrček
Herný notebook alebo desktop?
Táto dilema je pre hráča zásadná, pretože ide o kúpu pomerne drahej hračky. Kvalitný herný počítač vo forme notebooku už pár rokov existuje, na výber teda máte viac možností, pričom žiadna nie je zlá. A hoci budete v oboch prípadoch hrať tie isté hry, oba varianty sa celkom líšia.
Ikona - publikováno13. 12. 2021
Ikona - časomíra5 minút čítania
HPobchod tým
Aké vybrať príslušenstvo k notebooku

Vybrali ste si notebook – alebo už doma nejaký máte – a premýšľate, čo ďalšie si k nemu zaobstarať? Správne príslušenstvo vám uľahčí prácu s notebookom alebo ho doplní o ďalšie užitočné funkcie. Stačí sa len zorientovať v širokej ponuke adaptérov, pevných diskov alebo tašiek. Prečítajte si, aké príslušenstvo k notebooku by nemalo chýbať práve vám.

Ikona - publikováno25. 8. 2015
Ikona - časomíra5 minút čítania
Roman Plášil
Roman Plášil
Aby vám nič neušlo
1x za 14 dní vám na e-mail zašleme aktuality či najzaujímavejšie ponuky zo sveta HP produktov.
HPmarket tým
Tím HPobchod vám vždy poskytne správnu radu
„Sme technologickí nadšenci a produkty HP aktívne používame v práci aj v každodennom živote.“ Sme pripravení pomôcť vám nájsť najlepšie notebooky, počítače, tlačiarne a príslušenstvo od spoločnosti HP Inc. Od roku 2008 plníme vaše želania a dodávame našim zákazníkom to najlepšie z ponuky spoločnosti HP.
HP na sociálnych sieťachFacebook YouTube
Mapa webu  |  Podmienky použitia
© 2008 - 2024 HPobchod.sk