Zľavová akcia   iba do nedele 21. 4.! 
Zľavy až 600 €
ikona - zavřít okno
 
 
Pre firmy
 
Kontakty
 
phone02 2220 5425 (Pracovné dni 9-17 hod.)
 
Všetko o nákupe
 
O nás
 
  Prihlásiť
Košík
    PočítačeNotebookyMonitoryTlačiarneSkeneryPríslušenstvoAtramenty a toneryCare PackSoftwareNaše tipy
ÚvodPoradnaAko vybraťJe pre vás lepší klasický notebook, alebo konvertibilný s dotykovým displejom?

Je pre vás lepší klasický notebook, alebo konvertibilný s dotykovým displejom?

Ikona - publikováno
18. 5. 2023
Ikona - časomíra
7 minút čítania
Autor:
Tomáš Berger
Tomáš Berger
Je pre vás lepší klasický notebook, alebo konvertibilný s dotykovým displejom?
Klasický notebook poznáte a pre mnoho konzervatívnejších používateľov je stále tým najlepším pracovným nástrojom. Od nástupu smartfónov ale začali byť aj pri počítačoch populárne dotykové displeje a vďaka tomu sa rozšírili konvertibilné notebooky. Pojem notebook od tej doby znamená celú plejádu zariadenia.

Ovládanie počítača prstom po displeji nie je úplná novinka, ale pri starších verziách Windows to nebolo príliš pohodlné (navyše sa používala nekomfortná rezistívna technológia, kedy sa na displej muselo tlačiť). Zmena prišla hlavne s Windows 8 a jeho novým prostredím.

Základné odlišnosti konvertibilných notebookov sú v dotykovej vrstve pod displejom av konštrukcii kĺbu. Tie najviac zvláštne konštrukcie potom majú oveľa bližšie k tabletu. Rozdiel je v tom, ako taký počítač používate.

konvertibilní notebook

4 režimy použitia konvertibilného notebooku

Konvertibilné notebooky majú niečo naviac, a buď to využijete, alebo je to pre vás zbytočné.

VÝHODY KONVERTIBILNÝCH NOTEBOOKOV:

Intuitívne ovládanie aplikácií a programov: čo potrebujete, na to si siahnete.

Využitie dotykového pera na kreslenie a písanie poznámok.

4 režimy použitia notebooku - ako klasický notebook, ako tablet s úplne preklopenou klávesnicou alebo ako "stan" či "stojan" pre sledovanie filmov a prezentácií.

NEVÝHODY KONVERTIBILNÝCH NOTEBOOKOV:

Vyššia obstarávacia cena oproti klasickým notebookom

Spravidla lesklejší displej (vďaka dotykovej vrstve), väčšinou kompenzované vyšším jasom


Dotýkajte sa prosím!

Dotykový displej je pri konvertibilných notebookoch samozrejmosťou. Majú ho aj niektoré klasické laptopy, ale pri nich sa musíte rukou naťahovať cez klávesnicu. Aby ste dotykový displej lepšie využili, je dobré si ho k sebe priblížiť. Na to slúži špeciálna konštrukcia kĺbu, čo je ona konvertibilita.

Výrobcovia notebookov skúšali rôzne spôsoby a najviac sa presadil displej, ktorý je možné otvoriť o 360 °. U HP ide o notebooky označené v názve ako x360. Každý spôsob má svoje nevýhody a pri tomto ide predovšetkým o to, že v plne otvorenom stave pokladáte notebook nechránenou klávesnicou na stôl. Teraz už to ako nevýhodu ale nikto takmer neberie, klávesnice sú na to stavané.

HP Pavilion x360

Notebooky
HP Pavilion x360

Dostupné konvertibilné notebooky na zábavu i prácu a každodenné použitie. 4 režimy použitia notebooku vás prekvapia svojou praktickosťou.

Viac tu

Notebooky HP ENVY x360

Notebooky
HP ENVY x360

Elegantný konvertibilný notebook s povrchom z lešteného hliníka. Výkonný procesor a špičkový displej je super pre prácu s videom a grafikou.

Viac tu

HP EliteBook x360

Notebooky
HP EliteBook x360

Extrémne ľahké a tenké notebooky HP EliteBook x360 sú navrhnuté pre profesionálov, ktorí vyžadujú maximálnu produktivitu.

Viac tu

HP Spectre x360

Notebooky
HP Spectre x360

Ohromujúci vzhľad sa snúbi s nebývalým výkonom. Dotykový notebook s inteligentnými funkciami a veľmi dlho výdržou na batériu.

Viac tu

Dotykový displej je doplnkový spôsob ovládania

Dotykové ovládanie, či už prstom alebo stylusom, sa pri notebookoch presadzuje ako tretí, ale stále len doplnkový spôsob ovládania – po klávesnici a touchpade. Dojem, že klávesnicu ešte dlho nič nenahradí, sa za pár rokov môže vytratiť. A to je na obzore ešte ovládanie hlasom.

Dôležité parametre obrazovky

Dotykový displej sa od toho bežného zase toľko nelíši. Obsahuje navyše dotykovú kapacitnú vrstvu av prípade ovládania stylusom aj tzv. digitizér. Jeho parametre ale môžu byť rovnaké ako pri nedotykovej verzii. Malo by ísť aspoň o IPS s rozlíšením Full HD a dostatočným jasom pre vás spôsob používania - mimo kancelárie oceníte aj 400 nitov. Dotykové displeje bývajú väčšinou lesklé, ale existujú aj kvalitné matné (a pritom stále dotykové) panely. Výhodou lesklých býva napríklad pocitovo tvrdší povrch, avšak spôsobujú odrazy a fungujú trochu ako zrkadlo. Prináša ale oveľa lepšie farebné spektrum, sú často lepšou voľbou pre grafikov, ktorí na nich veľmi lipnú. Vybrané notebooky majú aj ochrannú vrstvu, ktorej sa hovorí „Gorilla Glass“. Táto ochranná vrstva prechádza niekoľkými testami proti poškriabaniu, pádu či vplyvu väčšieho tlaku na displej.

Specifikace dotykových per HP

Mimochodom pri klasickom notebooku často nastáva situácia, že sa dá otvoriť len do nejakých 130° namiesto ideálnych 180° a nákup konvertibilnej verzie toto krásne rieši.

Stylus: Môžeš kresliť, môžeš písať...

Prakticky všetky dotykové displeje ide ovládať prstom, ale len niektoré aj aktívnym perom. Takéto panely totiž musia obsahovať ďalšiu vrstvu, tzv. digitizér.

Dotykové pero umožňuje oveľa jemnejšiu prácu. Prstom sa trafíte na tlačidlo či posúvate stream fotiek, ale perom môžete aj písať alebo kresliť. Softvér v počítači potom vie napríklad prevádzať písané písmo na text – napríklad v aplikácii OneNote. Môžete sa tiež ľahko podpísať (pozor, elektronický podpis je niečo iné) alebo opravovať dlhšie texty a podčiarkovať chyby – veľmi vhodné pre študentov či editory textu na zvýraznenie pasáží, ktoré bude potrebné rozpísať/upraviť. Výhodou stylusu každopádne je, že na rozdiel od prsta presne vidíte miesto, do ktorého sa triafáte. Pero je skrátka vyšší level.

konvertibilní notebook

Nevýhody konvertibilných notebookov

​Konvertibilné notebooky majú samozrejme aj svoje zápory, ale väčšinou ide len o trochu vyššiu cenu. Nevýhodou môže byť pre niekoho aj (väčšinou) lesklý displej, ale často je to od výrobcu kompenzované vyšším jasom. Tiež ak ste zvyknutí na zapínacie tlačidlo niekde nad klávesnicou, tak pri konvertibloch bávalo veľmi často na boku medzi portami. Pri nových modeloch HP je ale zapínacie tlačidlo súčasťou klávesnice. A to je prakticky všetko, inak sú dnešné konvertibly iba vylepšené klasické notebooky.

Notebooky 2v1 ako iný druh

Ešte nedávno ste si mohli bežne kúpiť konvertibilné notebooky, ktorých displej sa otáčal na dvoch ramenách, alebo naopak na jedinom centrálnom kĺbe. Ale aj tu boli a sú notebooky s úplne odpojiteľnými displejmi, pri ktorých potom môžete klávesnicu nechať pokojne doma. Ide o zariadenie typu 2v1 (takto ich výrobcovia aj trh nazvali) a konštrukčne sa líšia v tom, že majú všetok hardvér v časti s displejom. V časti s klávesnicou nie je buď nič, alebo niekedy druhý akumulátor. A tieto zariadenia už podľa prísnej definície notebooky tak úplne nie sú. Skôr ide o tablety. Veľa modelov snáď s výnimkou Surface Booku tiež nemá dostatočne ohybný kĺb, respektíve nemá žiadny.

Veľkou výhodou je u nich naopak nízka hmotnosť av taške o nich skoro neviete.

Nechceme túto kategóriu nejako haniť, každé zariadenie je pre niekoho ideálne, ale treba uviesť, že 2v1 majú k notebookom už veľmi ďaleko. Môžu byť veľmi pohodlné na cestách niekde pri stolčeku, ale na klin si ich aj s klávesnicou nedáte.

Záver

Konvertibilné notebooky s otočným displejom sú už zo svojej podstaty stvorené na ovládanie na dotykovom displeji. Stále však fungujú aj ako klasické notebooky a ich konvertibilita je len ďalšou funkciou naviac. Príjemným doplnkom, ktorý nemusíte využiť a ani o ňom neviete, alebo naopak výrazne zvýši vašu produktivitu.

konvertibilní notebook

A na čo je dotykový displej? Pre mnoho užívateľov k ničomu, iní naň nedajú dopustiť. Dotykový displej je ďalšou možnosťou, ako počítač ovládať, keď sa napríklad na niektoré aplikácie hodí viacero prstov či stylusov. A pokiaľ si nájdete tie svoje aplikácie, používate napríklad OneNote, či kreslíte v Photoshope, určite ho oceníte vrátane aktívneho pera. Práve možnosť voľby je na týchto notebookoch to najlepšie. Aj pri pozeraní na filmy na gauči alebo v posteli je plne otočený displej niekedy výhodnejší.

Konvertibilné notebooky HP

kovertibilní Nnotebooky HP

Nakupujte tu

Dotykové perá HP

Dotykové pera HP

Nakupujte tu

Poradíme vám
Hovoríme neajťácky a zrozumiteľne
HPobchod týmŠtyria špecialisti na HP techniku
 sme offline
ikona - telefon02 2220 5425
(Po-Pia: 9-17 hod)
Kategórie poradne
Články podľa produktov
FacebookTwitterLinkSkopírovať odkaz
Tomáš Berger
Autor článku
18 rokov v HPobchod
Aby vám nič neušlo
1x za 14 dní vám na e-mail zašleme aktuality či najzaujímavejšie ponuky zo sveta HP produktov.
HPmarket tým
Tím HPobchod vám vždy poskytne správnu radu
„Sme technologickí nadšenci a produkty HP aktívne používame v práci aj v každodennom živote.“ Sme pripravení pomôcť vám nájsť najlepšie notebooky, počítače, tlačiarne a príslušenstvo od spoločnosti HP Inc. Od roku 2008 plníme vaše želania a dodávame našim zákazníkom to najlepšie z ponuky spoločnosti HP.
HP na sociálnych sieťachFacebook YouTube
Mapa webu  |  Podmienky použitia
© 2008 - 2024 HPobchod.sk