Zľavová akcia   iba do nedele 21. 4.! 
Zľavy až 600 €
ikona - zavřít okno
 
 
Pre firmy
 
Kontakty
 
phone02 2220 5425 (Pracovné dni 9-17 hod.)
 
Všetko o nákupe
 
O nás
 
  Prihlásiť
Košík
    PočítačeNotebookyMonitoryTlačiarneSkeneryPríslušenstvoAtramenty a toneryCare PackSoftwareNaše tipy
ÚvodPoradnaAko vybraťNotebook s FreeDOS – komu sa oplatí a prečo?

Notebook s FreeDOS – komu sa oplatí a prečo?

Ikona - publikováno
17. 3. 2023
Ikona - časomíra
5 minút čítania
Autor:
Ondřej Cvrček
Ondřej Cvrček
Notebook s FreeDOS – komu sa oplatí a prečo?

Keď si kúpite notebook HP, zrejme predpokladáte, že vás pri otvorení privíta aktuálna verzia systému Windows. To však nemusí byť pravidlo. Pri prehliadaní nášho e-shopu ste si možno všimli, že ponúkame aj nariadenia, notebooky či počítače vo verzii FreeDOS 3.0 s poznámkou „bez operačného systému". Čo to znamená pre vás ako kupujúceho? Komu sa takýto nákup oplatí a čo robiť, keď si prinesiete domov notebook bez operačného systému? Poďme sa na to pozrieť bližšie.

Spomienka na „staré dobré časy" s MS-DOS

V prvom rade treba povedať, že označenie „bez operačného systému" nie je úplne presné. Ak by ste zapli notebook s FreeDOS, premohla by vás vlna nostalgie. Je to bezplatná open source náhrada za MS-DOS, ktorá prišla na svet, keď sa Microsoft rozhodol predaj MS-DOS ukončiť. Ak sa v najbližších dňoch a mesiacoch neplánujete zaoberať zadávaním príkazov do operačného systému a hraním retro hier, zariadenie FreeDOS na normálnu prevádzku naozaj nestačí.

Notebooky bez operačného systému sa predávať nedajú. FreeDOS je teda spôsob, ako predať notebook bez licencie na Windows. A teraz pozor. Toto nie sú nejaké „podvody" na zákazníkoch. Napríklad v HPobchode máte na výber. Štandardne ponúkame naše notebooky buď s predinštalovaným Windows 11 Home alebo Windows 11 Pro, alebo vo variante s FreeDOS 3.0. Mnohí z vás sa teraz asi spýtajú: „A prečo?" Radi vám odpovieme.

Komu sa notebook s FreeDOS 3.0 oplatí?

  • Niektorí naši zákazníci sú zvyknutí na konkrétny operačný systém a nechcú sa ho vzdať s novým zariadením – napríklad Linuxom alebo staršou verziou Windows.
  • Niektorí už majú licenciu na operačný systém a nevidia dôvod (a ani my) míňať peniaze na inú licenciu.
  • Majú možnosť získať licenciu operačného systému za výhodnejších podmienok.

Prečo teda vôbec ponúkame notebooky s FreeDOS? Pre určitú skupinu našich zákazníkov to znamená vyššiu používateľskú skúsenosť (môžu si nainštalovať alebo mať presne to, čo chcú) a výrazné úspory peňazí.

Na druhej strane, aj tí, ktorí ešte neuvažovali o kúpe notebooku s FreeDOS, pretože by na to jednoducho ani nepomysleli, by mohli zistiť, že to má niečo do seba.  Inštalácia systému Windows alebo iného operačného systému je spravidla jednoduchá a pre vás to môže znamenať nie celkom zanedbateľnú úsporu peňazí. Čo ušetríte, môžete investovať do pekného príslušenstva alebo nákupu aplikácií.

Je FreeDOS pre vás to pravé? Poraďte sa s HPobchodom

To však nemá povzbudiť všetkých našich zákazníkov, aby si kúpili notebook s FreeDOS. Ak je svet IT pre vás „španielska dedina" radi vám pomôžeme zorientovať sa – ale odporúčame vám modely s predinštalovaným Windows 11 Home alebo Windows 11 Pro. Na druhej strane, ak sa trochu vyznáte, kúpa zariadenia s FreeDOS nemusí byť zlý nápad.

Nie ste si istí? Skonzultujte svoj nákup s našimi špecialistami – pomôžu vám vybrať notebook šitý na mieru vašim potrebám. Zavolajte na číslo 02 2220 5425.

„Kúpil som si notebook s FreeDOS. Čo s tým?"

Ak ste sa rozhodli, že notebook FreeDos je pre vás ten pravý, budete musieť v prvom rade zistiť, ako a kde získať operačný systém. A neboli by sme to my, keby sme vám neponúkli pomocnú ruku.

Operačný systém si môžete kúpiť aj u nás . Pozrite si našu ponuku operačných systémov Microsoft Windows.

Notebooky HP s FreeDos

Samozrejme, môžete ho získať aj priamo od vývojára. V prípade systému Windows je to Microsoft.

Na internete je tiež množstvo predajcov, ktorí ponúkajú „lacné licencie". Ale pozor. Keď ponuka vyzerá príliš lákavo a výhodne, môže to byť pasca. Ak nechcete riskovať kúpu nelegálnej licencie, vyhnite sa tomu. Ak si stále chcete kúpiť takúto licenciu, skontrolujte hodnotenie predajcu, samotný produkt a v ideálnom prípade sa pokúste nájsť recenzie v diskusiách používateľov. Kameňom úrazu môže byť aj takzvaná „druhotná licencia". O čo ide? Hneď sa to dozviete.

Druhotná licence – čo to je?

Druhotná licencia je licencia zo „second handu“. Kupuje sa od používateľa, ktorý už licenciu nepoužíva – napríklad preto, že prešiel na novší softvér. Predaj takýchto licencií nie je nezákonný. Obchodovanie s použitým softvérom schválil aj Súdny dvor EÚ, ktorý rozhodol, že autor softvéru nemôže zabrániť ďalšiemu predaju.

To, či je druhotný softvér pravý, zistíte vložením licenčného kľúča priamo na webovej stránke spoločnosti Microsoft. Aj keď je zakúpená licencia originálna, nemusí to hneď znamenať, že máte vyhrané. Ak naletíte podvodníkovi, problém často nie je v zákonnosti softvéru, ale v tom, že osoba predá legálnu licenciu viacerým ľuďom. Potom je jej používanie nezákonné. Alebo sa môže jednať o nepredajnú licenciu, ktorá bola určená pre neziskový sektor, vývojárov a pod.

Riziká druhotnej licencie – stoja za to?

Ojedinelé nie sú ani prípady predaja licencií určených pre viacerých používateľov. Napríklad licencie pre rodiny. Čo je „kameňom úrazu"? V tomto prípade nie ste jediný, kto má kontrolu nad svojimi údajmi. Dokonca aj ten, kto si licenciu kúpil a pravdepodobne vám ju ďalej predal, ich má. Môže kedykoľvek ľahko „odrezať" vašu licenciu, poslať ju ďalej. A to nie je všetko. Skrátka, pri druhotných licenciách je až príliš veľa „ale", kvôli ktorým, by sme vám ich ako špecialisti, ktorí chcú, aby ste so svojimi zariadeniami HP vždy a za každých okolností vynikali, neodporúčali.

Máte záujem o notebooky s FreeDOS 3.0? Radi vás prevedieme výberom a poradíme vám, čo robiť so zariadením po zakúpení. Ak máte obľúbený operačný systém, Windows 11 vám nevyhovuje alebo vás zaujíma zariadenie bez licencie z iných dôvodov, radi vám pomôžeme.

Názor produkťáka
Notebook bez operačného systému môže byť pre niektorých používateľov výhodou najmä z hľadiska cenového a možnosti inštalácie vlastného operačného systému. Na druhej strane pre menej skúsených používateľov môže byť inštalácia operačného systému zložitá a zdĺhavá.

Čo chápem ako výhodu?

Notebook je lacnejší

Možnosť inštalácie iného operačného systému

Inštalácia čistého systému bez ďalších nežiaducich softvérov

Čo chápem ako nevýhodu?

Je potrebné nájsť si vlastný operačný systém

Nakupujte v HPobchode

HP notebooky s FreeDos

Notebooky HP s technológiou FreeDos

Nakupujte tu

HP počítače s FreeDos

Počítače HP s technológiou FreeDos

Nakupujte tu

Poradíme vám
Hovoríme neajťácky a zrozumiteľne
HPobchod týmŠtyria špecialisti na HP techniku
 sme offline
ikona - telefon02 2220 5425
(Po-Pia: 9-17 hod)
Kategórie poradne
Články podľa produktov
FacebookTwitterLinkSkopírovať odkaz
Ondřej Cvrček
Autor článku
5 rokov v HPobchod
Ondra je odborníkom na HP notebooky a počítače, a okrem toho sa špecializuje aj na veľkoformátové HP tlačiarne. V HPobchode sa stará o to, aby vám nechýbala žiadna novinka zo sveta HP.
Aby vám nič neušlo
1x za 14 dní vám na e-mail zašleme aktuality či najzaujímavejšie ponuky zo sveta HP produktov.
HPmarket tým
Tím HPobchod vám vždy poskytne správnu radu
„Sme technologickí nadšenci a produkty HP aktívne používame v práci aj v každodennom živote.“ Sme pripravení pomôcť vám nájsť najlepšie notebooky, počítače, tlačiarne a príslušenstvo od spoločnosti HP Inc. Od roku 2008 plníme vaše želania a dodávame našim zákazníkom to najlepšie z ponuky spoločnosti HP.
HP na sociálnych sieťachFacebook YouTube
Mapa webu  |  Podmienky použitia
© 2008 - 2024 HPobchod.sk