Nikto si to asi neželá, ale prichádza doba, kedy sa vyučovanie na školách zrejme bude, čím ďalej tým viac, meniť na dištančné štúdium. Skrátka, tá možnosť tu bude častejšie a je dobré byť na ňu pripravený. Aby takáto forma vzdelávania mala zmysel, je k nej potrebné kvalitné vybavenie. Poďme sa teda pozrieť, čo všetko by mal notebook na domáce štúdium mať a z akých parametrov vyberať.
Výučba na diaľku je už sama o sebe náročná a rozhodne si ju nechcete komplikovať technickými problémami. Vyučujúcemu na obrazovke je potrebné dobre rozumieť a sledovať jeho výklad bez prerušenia a výpadkov. Pre cvičenie a otázky na lektora je samozrejme potrebné, aby aj vás bolo dobre vidieť a počuť. A pridáme pár ďalších tipov, ako si celý proces uľahčiť.
Určite nebudete potrebovať stroj za 1500 €, venujte však pozornosť vybraným parametrom, ktoré sú pre dištančné vzdelávanie dôležité.
Prakticky všetky notebooky HP už majú integrovanú webovú kameru. 720p webkamera je slušný základ a možno povedať, že vo väčšine prípadov je dostatočná, a to najmä pre študentov, ktorí väčšinu času učiteľa len sledujú.
Z výberu vynechajte základné modely s HD displejom a hľadajte rozlíšenie Full HD alebo vyššie, aby ste videli všetky prezentácie až do detailov.
Samozrejme, musíte dobre počuť a byť počutý, ale zvuk nebude problém, ktorý by vás obmedzoval. Kvalitný integrovaný mikrofón a stereo reproduktory majú už základné notebooky HP. Pre potreby výučby na diaľku budú úplne postačujúce.
TIP HPOBCHODU:
Skvelou funkciou je podsvietená klávesnica, ktorú oceníte pri slabom osvetlení (napríklad pri zatiahnutých žalúziách pri sledovaní prezentácie).
Nezdá sa to, ale ak opustíte triedu alebo poslucháreň a chcete sa učiť doma alebo inde, oceníte, že váš notebook je ľahko prenosný. A počítajte aj s tým, že keď sa budete chcieť zapojiť do online hodiny v obývačke, príde sa tam práve hrať mladší súrodenec alebo si niekto pustí televíziu. Budete sa musieť premiestniť a káble a nabíjačku so sebou určite nebudete chcieť stále nosiť.
Vyberte si preto medzi prenosnými počítačmi s dlhou výdržou batérie. Budete potrebovať tenký a ľahký prenosný počítač, v ideálnom prípade do 1,8 kg. Notebook by mal byť tiež odolný, s povrchom vyrobenými z tvrdého plastu alebo kovu.
Dobré WiFi pripojenie je tiež nevyhnutné, ale dnes ho má integrovaný prakticky každý notebook HP, takže sa ním nemusíte zaoberať. V súčasnosti je štandardom WiFi 6.
Na svojom notebooku budete pravdepodobne veľa písať, takže budete potrebovať primerane veľkú klávesnicu. Ideálna pre vás bude veľkosť 14“ alebo 15,6" (s numerickou časťou vpravo).
Ak chcete prehľadávať internet, písať seminárne práce, vytvárať prezentácie, sledovať videá a pripojiť sa k online komunikačným platformám, bude stačiť prenosný počítač s operačnou pamäťou 8 GB alebo lepšie s kapacitou 16 GB a pevný disk s kapacitou najmenej 265 GB (ak veľa pracujete s veľkými súbormi ako sú videá, fotografie a grafika, potom určite voľte väčšiu jednotku s kapacitou 512 GB alebo 1 TB).
Ak neplánujete používať náročnejší softvér ako je CAD alebo strihanie a vykresľovanie s vysokým rozlíšením a podobne, nemusíte sa príliš starať o procesor a grafickú kartu. Pre pohodlnú prevádzku by sme odporučili notebook s viacjadrovým procesorom, ktorý zvládne súčasné fungovanie viacerých aplikácií – voľte Intel® Core™ i3 alebo lepší prípadne AMD Ryzen 3 alebo vyššie modely.