Zľavy až 40%
Tipy na vianočné darčeky
ikona - zavřít okno
 
 
Pre firmy
 
Kontakty
 
  Telefonické objednávky 02 2220 5425  (Pracovné dni 9-17 hod.)
 
Všetko o nákupe
 
O nás
 
  Prihlásiť
Košík
     Počítače Notebooky Monitory Tlačiarne Skenery Príslušenstvo Atramenty a tonery Care Pack Software Vianočné tipy
ÚvodAktualityAko správne vybrať tlačiareň do domácnosti? Laser alebo atrament?

Ako správne vybrať tlačiareň do domácnosti? Laser alebo atrament?

Ikona - publikováno
7. 9. 2020
Ikona - časomíra
5 minút čítania
Autor:
HPobchod tým

Každý, kto niekedy vyberal tlačiareň, alebo sa ešte len chystá, sa asi stretol s otázkou, akú technológiu tlačiarne zvoliť. „Atramenty predsa zasychajú", „laserové tlačiarne tlačia iba v odtieňoch sivej", „farebné laserové tlačiarne sú už drahé a patria skôr do firiem a kancelárií". Ako sa v neprebernom množstve informácií o týchto dvoch technológiách vyznať?

A ako vybrať správnu tlačiareň, aby naozaj vedela všetko, čo od nej očakávate a potrebujete? Pokúsime sa vám v tomto článku priblížiť plusy a mínusy u oboch typov a pomôcť vám sa rozhodnúť, prečo by ste mali do domácnosti zvoliť tlačiareň atramentovú alebo laserovú.

Laser alebo atrament
Podľa čoho vyberať?

V prvom rade je potrebné zvážiť, na čo všetko hodláte tlačiareň používať. Podľa využitia sa potom môžete jednoducho rozhodnúť, ktorá technológia je pre vás tá správna.

Atramentové tlačiarne

TIP HPobchodu:

Tlačíte veľa fotografií? Môžete si vybrať z našich tankových tlačiarní s cenovo veľmi výhodnou farebnou tlačou.

Pri týchto tlačiarňach si atrament dopĺňate sami zo špeciálnych fľašiek.

Pre domácu tlač je určite dobrou voľbou atramentová technológia. Je to vďaka všestrannosti a funkciám, ktoré vám môže takáto tlačiareň ponúknuť.

Na úvod treba vyvrátiť často omieľanú dogmu o vyschýnajúcich atramentoch, pre ktorú sa niektorí rozhodli radšej pre nákup laserovej tlačiarne. Tento jav však už patrí minulosti. Dnešné atramentové tlačiarne HP ho už z veľkej časti eliminujú využitím nových technológií a atramentov. Aj tak sa ale odporúča aspoň raz za 2 mesiace na tlačiarni niečo vytlačiť. Prvá stránka potom možno nebude kompletná, ale to preto, že sa prepláchnu tlačové hlavy a ďalšia tlač už bude opäť v kvalite, akú poznáte. Tlačiareň v každom prípade nechajte pripojenú do elektrickej siete aj keď ju nepoužívate. Tlačiareň si sama raz za čas spúšťa procesy, ktoré zaschýnaniu zabraňujú.

Výhodou je už spomínaná všestrannosť - ak netlačíte iba čiernobiele dokumenty, ale chcete si sem tam vytlačiť fotografiu, farebné grafy v školskom projekte alebo rôznofarebný text a nejakú grafiku, bude pre vás jednoznačnou voľbou tlačiareň z radu HP Deskjet. Atramentové tlačiarne vás určite tiež zaujmú nízkou obstarávacou cenou a dostupnosťou atramentových náplní.

Laserové tlačiarne

Ak doma tlačíte len textové dokumenty, prípadne nejaké emaily, zmluvy a podobne, potom by mohla byť správnou voľbou tlačiareň laserová.

Jednou z výhod laserových tlačiarní je, že sa o ne nemusíte skoro vôbec starať. Tonery väčšinou dosahujú výťažnosť 1000 strán a viac, pokiaľ teda jeden kúpite, je možné, že vám vydrží pokojne aj 2 roky - záleží, ako veľmi budete tlačiť.

Pri laserových tlačiarňach na domáce použitie je v zásade možná iba tlač v odtieňoch sivej. Treba mať na pamäti, že žiadne fotky ani farebné obrázky na nich nevytlačíte.

TIP HPobchodu:

Laserovým tonerom nevadí ani ročná pauza bez tlače.

Možno budú prvé dve strany mierne nekvalitné, ale potom bude výtlačok rovnaký ako predtým.

Existujú samozrejme aj farebné laserové tlačiarne , ale ani tie nie sú vhodné na tlač fotiek. Nemajú k dispozícii tak širokú paletu farieb a odtieňov ako tlačiarne atramentové. Slúžia primárne na tlač dokumentov s farebnými prvkami, a svojimi funkciami i vyššou obstarávacou cenou sa radia skôr do kancelárskej a firemnej sféry, hoci aj u nich je možné domáce použitie.

Hlavnou devízou laserovej tlače je ekonomická prevádzka, ktorá sa prejaví hlavne pri vyššom objeme tlače. Pokiaľ tlačíte málo, bude pre vás výhoda v tom, že toner nepodlieha zasychaniu. Ak teda tlačíte naozaj v jednotkách strán ročne alebo s veľkými oneskoreniami, tak by pre vás mohla byť laserová tlačiareň správnou voľbou práve z tohto dôvodu.


Zhrnutie
ATRAMENTOVÉ TLAČIARNE

+ Výhodná prevádzka pri bežnom objeme tlače pre domácnosť
+ Všestrannosť použitia
+ Nízka obstarávacia cena (tlačiarne i atramentov)
+ Vhodné na tlač fotografií
+ Spravidla kompaktnejšie rozmery

- Menej ekonomická prevádzka pri veľkom objeme tlače
- Horšie znášajú dlhodobú neaktivitu
LASEROVÉ TLAČIARNE

+ Výhodná prevádzka pri veľkom objeme tlače
+ Veľmi jednoduchá údržba
+ Vhodné skôr pre domáce kancelárie (alebo samozrejme do firiem)
+ Rýchla tlač

- Vyššia obstarávacia cena
- Vyššia cena tonerov
- Dostupné laserovky spravidla len čiernobiele
- Farebné laserovky nie sú vhodné na tlač fotiek
- Obvykle väčšie rozmery zariadenia

V drvivej väčšine prípadov sa do domácnosti viac hodí tlačiareň atramentová. Len v určitých špecifických prípadoch (tlač v naozaj veľkom objeme, málo častá tlač s veľkými oneskoreniami, potreba len čiernobielej tlače) sa vyplatí zvážiť si nákup laserovej tlačiarne domov.

VÍŤAZ - najlepšia tlačiareň na doma

Konkrétne musíme odporučiť model HP ENVY Inspire 7220e, ktorý má úplne všetko a je najvýhodnejšou rodinnou tlačiarňou z portfólia HP. Má skener a kopírku, možnosť pripojenia WiFi, bezokrajovú tlač až do formátu A4, ovládanie pomocou aplikácie HP Smart, kde je možné aj priamo objednať spotrebný materiál alebo posielať úlohy tlačiarni z vášho mobilného telefónu a tabletu. Tlačiareň je dostupná aj v modrom variante

HP ENVY Inspire 7220e
  • Chytrá tlačiareň, skener aj kopírka
  • Tlač fotografií bez rámčeka až do A4
  • Pripojenie cez Wi-Fi
  • Automatická obojstranná tlač

Cena: 72,90 € sDPH

HP ENVY Inpire 7220e

Kúpiť online

Poradíme vám
Hovoríme neajťácky a zrozumiteľne
HPobchod týmŠtyria špecialisti na HP techniku
 sme offline
ikona - telefon02 2220 5425
(Po-Pia: 9-17 hod)
Kategórie poradne
FacebookTwitterLinkSkopírovať odkaz
Aby vám nič neušlo
1x za 14 dní vám na e-mail zašleme aktuality či najzaujímavejšie ponuky zo sveta HP produktov.
HPmarket tým
Tím HPobchod vám vždy poskytne správnu radu
„Sme technologickí nadšenci a produkty HP aktívne používame v práci aj v každodennom živote.“ Sme pripravení pomôcť vám nájsť najlepšie notebooky, počítače, tlačiarne a príslušenstvo od spoločnosti HP Inc. Od roku 2008 plníme vaše želania a dodávame našim zákazníkom to najlepšie z ponuky spoločnosti HP.
HP na sociálnych sieťachFacebook YouTube
Mapa webu  |  Podmienky použitia
© 2008 - 2023 HPobchod.sk