Pre firmy
 
Kontakty
 
phone02 2220 5425 (Pracovné dni 9-17 hod.)
 
Všetko o nákupe
 
O nás
 
  Prihlásiť
Košík
    PočítačeNotebookyMonitoryTlačiarneSkeneryPríslušenstvoAtramenty a toneryCare PackSoftwareNaše tipy
ÚvodPoradnaHlavne praktickyCloudAko môžem zálohovať svoje údaje do cloudu? Vyčistite si počítač!

Ako môžem zálohovať svoje údaje do cloudu? Vyčistite si počítač!

Ikona - publikováno
24. 5. 2022
Ikona - časomíra
4 minúty čítania
Autor:
Karel Kotík
Skôr než sa s Pavlom Minářom, odborníkom na cloudové riešenia a Google Workspace, pozrieme na to, ako si urobiť poriadok vo svojich údajoch, je dôležité pochopiť, čo je to cloud. To samo o sebe nie je zložité. Cloud je dátové úložisko, do ktorého môže každý používateľ nahrať všetky svoje dokumenty a navyše v nich virtuálne vyhľadávať. Cloud je preto ideálny napríklad na zálohovanie fotografií. V cloude môžete prechádzať kompletnú fotogalériu až niekoľko rokov dozadu a veľmi elegantne v nej vyhľadávať. Váš počítač vám nemôže ponúknuť takúto dokonalú organizáciu.

Sú moje údaje v cloude v bezpečí?

Pokiaľ ide o fotografie, t.j. veľmi osobné údaje, otázka znie: "Sú moje údaje v cloude v bezpečí?" Pavel Minář prirovnáva cloud k banke. Tak ako si naši predkovia schovávali peniaze pod vankúš, USB flash disky a externé disky slúžili ako úložisko. Teraz ukladáme svoje úspory do banky. Vyberáme si inštitúciu, ktorej dôverujeme. Takto by sme mali pristupovať ku cloudu.

Ako spoločnosť Google chráni vaše údaje?

Ako sa však poskytovateľ cloudu stará o cloud? Pavel Minář hovorí konkrétne o úložisku Google. Keď na Disk Google nahráte súbor akéhokoľvek typu, je bezpečne uložený v dátových centrách spoločnosti Google. Údaje sa počas prenosu a ukladania šifrujú. Každý dokument je uložený minimálne na dvoch serveroch, ktoré sa nachádzajú na rôznych tektonických doskách. Žiadny dokument pritom nie je uložený v jednom kuse, ale je rozptýlený v rôznych počítačoch.

Vysvetlime si to však jasnejšie. Napríklad pri ukladaní telefónneho zoznamu možno predpokladať, že zoznam krstných mien bude uložený na jednom mieste, priezviská na inom mieste v počítači a telefónne čísla na úplne inom mieste. Aby sa niekto dostal k vašim údajom a získal z nich všetky informácie, musel by napadnúť niekoľko serverov Google.

Možno máte svoj cloud a neviete o tom

Chceli by ste aj svoj cloud? Možno ho máte a neviete o tom. Väčšina ľudí už má svoje cloudové úložisko. Napríklad všetci, ktorí majú telefón so systémom Android, sa prihlásia prostredníctvom služby Gmail, aby mohli používať všetky služby, a vďaka tomu získajú prístup k ďalším službám od spoločnosti Google vrátane úložiska Disk Google, Fotky Google atď. Podobne majú majitelia iPhonov automaticky vytvorený iCloud.

K údajom môžete pristupovať offline!

A čo keď internet nefunguje? Je riskantné mať všetky údaje online? Pavel Minář nám ukazuje, že k údajom v cloude môžete pristupovať aj offline. Napríklad v službe Disk Google vyhľadajte v Nastaveniach možnosť "Offline". Ak vyberiete túto možnosť, spoločnosť Google zašifruje posledných 4 000 dokumentov, ktoré ste uložili do úložného zariadenia. Môžete k nim teda pristupovať offline. Službu Gmail možno nastaviť podobne.

V našom tíme HPobchod sme sa zhodli na tom, že najlepšia vec na cloudovom zálohovaní je, že k svojim údajom môžete pristupovať odkiaľkoľvek. Teda nielen odkiaľkoľvek na planéte, ale z akéhokoľvek zariadenia. Ak zostanete pri úložisku Google, stačí sa prihlásiť do svojho účtu Google na ľubovoľnom prenosnom počítači alebo počítači a môžete hneď pristupovať k svojmu úložisku a údajom.

Ako zabezpečíte svoj cloud?

Doteraz sme o cloude hovorili len v superlatívoch. Je bezpečný, skvele sa v ňom vyhľadáva a k údajom môžete pristupovať offline. Má cloudové riešenie nejaký "háčik"? Podľa Pavla Minářa je to ľudský faktor - alebo skôr to, ako si skladovanie (ne)zabezpečíme sami. Vedeli ste, že moderný počítač dokáže prelomiť jednoduché heslo zložené len z malých písmen približne za 3 sekundy? Naproti tomu heslo pozostávajúce z najmenej 10 znakov, veľkých a malých písmen, číslic a špeciálnych znakov je oveľa ťažšie dekódovať a počítaču by trvalo 50 rokov, kým by ho dekódoval! Rozdiel je už teraz viditeľný.

Pre koho je cloud určený?

Nakoniec sme sa s Pavlom Minářom rozprávali aj o tom, pre koho je cloud určený. Má svoju cieľovú skupinu? A existuje skupina ľudí, pre ktorých už cloud "nie je"? Nie, vôbec nie. Napríklad spomínané úložisko Google hovorí so svojimi používateľmi zrozumiteľne, v slovenčině a rozhranie je veľmi intuitívne.

Nebojíme sa povedať, že každý môže mať svoj vlastný cloud! V prvom videu z našej série sme sa zamerali na to, čo si môže laik predstaviť pod pojmom cloud a ako s ním začať pracovať. Ale tým nekončíme. V ďalšej epizóde sa pozrieme na to, ako môže cloud fungovať napríklad so službou Gmail.

Poradíme vám
Hovoríme neajťácky a zrozumiteľne
HPobchod týmŠtyria špecialisti na HP techniku
 sme offline
ikona - telefon02 2220 5425
(Po-Pia: 9-17 hod)
Kategórie poradne
FacebookTwitterLinkSkopírovať odkaz
Aby vám nič neušlo
1x za 14 dní vám na e-mail zašleme aktuality či najzaujímavejšie ponuky zo sveta HP produktov.
HPmarket tým
Tím HPobchod vám vždy poskytne správnu radu
„Sme technologickí nadšenci a produkty HP aktívne používame v práci aj v každodennom živote.“ Sme pripravení pomôcť vám nájsť najlepšie notebooky, počítače, tlačiarne a príslušenstvo od spoločnosti HP Inc. Od roku 2008 plníme vaše želania a dodávame našim zákazníkom to najlepšie z ponuky spoločnosti HP.
HP na sociálnych sieťachFacebook YouTube
Mapa webu  |  Podmienky použitia
© 2008 - 2024 HPobchod.sk