Pre firmy
 
Kontakty
 
phone02 2220 5425 (Pracovné dni 9-17 hod.)
 
Všetko o nákupe
 
O nás
 
  Prihlásiť
Košík
    PočítačeNotebookyMonitoryTlačiarneSkeneryPríslušenstvoAtramenty a toneryCare PackSoftwareNaše tipy
ÚvodPoradnaTipy a trikyAko vytvoriť spoločné pracovisko, aby sa vaši ľudia tešili do práce?

Ako vytvoriť spoločné pracovisko, aby sa vaši ľudia tešili do práce?

Ikona - publikováno
7. 2. 2022
Ikona - časomíra
6 minút čítania
Autor:
Jiří Šelong
Jiří Šelong

Kancelárie sa menia na modernejšie pracovné priestory a pandémia túto transformáciu urýchľuje. Ľudia teraz vo veľkom počte pracujú z domu a nechcú sa vracať do kancelárie. Ale „home office“ bez stretnutí s kolegami je druhý extrém. Ako urobiť z kancelárie miesto, kam zamestnanci nemusia chodiť a napriek tomu sem radi prídu niekoľkokrát do týždňa?

Ľudia chodili do kancelárie päť dní v týždni „od deviatej do piatej“ a práca z domu bola pre vedúceho nepredstaviteľná. Veď ako by ich mohol kontrolovať? Nikomu sa do zmeny nechcelo, ale prišla pandémia a ukázalo sa, že ani jeden z extrémov nie je dobrý.

Asi málokomu neprekáža každodenný stres z dochádzania do práce v presný ranný čas, rovnako tak mnohým nevyhovuje vidieť svojich kolegov len online. Moderné spoločnosti preto skúšajú hybridný prístup so zdieľanými pracovnými priestormi, keď ľudia pracujú z domu ale niekoľkokrát týždenne dochádzajú aj do kancelárie.

  1. Po pandémii môžete mať zamestnancov späť vo svojich kanceláriách.
  2. Ak sa efektivita práce nezmenila (a prieskumy ukazujú, že väčšinou sa nezmenila), môžete ich nechať pracovať z domu.
  3. Alebo sa pokúste vytvoriť peknú hybridnú kanceláriu, čo je pravdepodobne najlepšia možnosť. Sociálny kontakt je dôležitý. Menej to platí pre introvertov, ale aj tí ocenia, keď môžu aspoň občas prísť do práce. Najmä, ak ich tam čaká lepšie zázemie ako doma.
Ako prispôsobiť svoj pracovný priestor
(a ušetriť peniaze)?

Zdieľané pracovné miesto nie je len stôl v dosahu firemnej Wi-Fi a pod dohľadom nadriadeného. Predovšetkým by to malo byť pohodlné miesto, kde váš človek získa lepšie pracovné podmienky, než aké si dokáže vytvoriť doma. Príchod do práce mu bude vyhovovať a navyše si možno oddýchne od detí. A ako to urobiť?

Pravdepodobne budete potrebovať menej pracovných miest (čo je dobré aj pre vás), pretože všetci zamestnanci nebudú chodiť do práce naraz. Nemusíte hneď transformovať celú firmu, napríklad kľúčoví ľudia môžu mať svoje vlastné stále stoly s individuálnym vybavením. Mnohí zamestnanci však môžu pracovať z domu a do práce chodiť dvakrát týždenne. Či už ide o stretnutie alebo stretnutie s kolegami. A budú striedať stoly alebo pracovné miesta.

Spoločný stôl: nezabudnite na stoličky

Odporúčame vyskúšať výškovo nastaviteľné stoly, ale väčšina z nich môže mať pevnú výšku.

V skutočnosti sa väčšine ľudí elektricky nastaviteľná výška veľmi páči prvý týždeň, potom už len niektorí z nich zostávajú pri občasnej zmene výšky.

Nie je teda potrebné kupovať drahé vybavenie pre všetky miesta. Investujte radšej do monitorov, klávesníc, myší a replikátorov portov.

A ako by takéto miesto vyzeralo? Konkrétne umiestnenie stolov závisí od konkrétneho priestoru a typu vašej firmy. Môže byť vhodné, aby niektoré pracovné miesta boli blízko seba a iné vzdialené niekoľko metrov, viac v súkromí. Niekedy je totiž lepšie pracovať v tíme a inokedy sa musíte sústrediť sami na seba. Niektoré stoly sú veľké, aby sa vám na ne zmestili papiere vedľa laptopu, iné sú skromnejšie.

Uistite sa, že sú všade kvalitné kancelárske stoličky, inak si ich dočasní používatelia budú brať navzájom.

A čo ak zrazu príde viac ľudí, ako máte miesta? Je ťažké to odhadnúť, ale jednotlivé príliš populárne zákazky si môžete rezervovať online.

Zásuvky pod stolom môžu byť zbytočné, ale každý zamestnanec by mal mať osobný uzamykateľný priestor. Najlepšie nie vo forme školských šatní, ale skôr skriniek v blízkosti pracovných miest. Drobnosti, ako sú držiaky na dáždniky a niekoľko pomôcok pri dverách, môžu byť ešte príjemnejšie.

Monitory, klávesnice, replikátory... a notebooky

Opäť to závisí od typu podniku, ale stolové počítače sú zvyčajne menej vhodné pre zdieľané pracoviská. S notebookom sa môžete pripojiť kdekoľvek, zamestnanci na nich budú pravdepodobne pracovať doma a potom s nimi len prídu do práce. A vy im poskytnete ten najlepší priestor pre notebook.

Nemusí to byť takzvaný Leffinqwell-Bronsteinov stôl, v digitálnom veku si vystačíme s notebookom v sektore B3.

Periférne zariadenia:

Každý stôl by mal byť vybavený veľkým širokouhlým monitorom (alebo dvoma, podľa vlastnej voľby), pohodlnou klávesnicou a myšou. Nie je ergonomické pracovať v spoločnom priestore len s notebookom a ak sa budete príliš dlho hrbiť nad malým displejom, zničíte si zdravie. Dotykové obrazovky nie sú vhodné pre zdieľané pracoviská (hoci to závisí od toho, čím sa vaša spoločnosť zaoberá), pretože sa ich bude dotýkať viac ľudí. Podobne je to aj so spoločnou klávesnicou a bolo by dobré nechať pri nej dezinfekčné obrúsky. Ide len o to, že klávesnica (a myš) je veľmi individuálny kus hardvéru a možno by bolo lepšie, keby každý mohol mať svoju vlastnú. Možno v uzamknutej skrini, ktorú by i tak mal mať každý zamestnanec. Niektorí ľudia však majú radi touchpad a budú používať veľký monitor.

Replikátory:

Na jednoduché pripojenie a odpojenie všetkých týchto zariadení budete potrebovať replikátory portov. Jednoduché zariadenia, ktoré pomocou jediného kábla pripájajú káblové periférne zariadenia, monitor a v ideálnom prípade aj napájací zdroj k notebooku.

Ak vaši ľudia ešte nemajú moderné notebooky s portom USB-C, budú sa musieť popasovať len s väčším množstvom káblov. Najmä nabíjačky nechajte v kancelárii, aby ich ľudia nemuseli nosiť so sebou. Zároveň nie je na škodu ponechať na niektorom pracovisku stolný počítač, a to aj vo forme Mini PC.

Možností je viac a každý si zvykne na niečo iné. Keď však budete nabudúce kupovať notebooky pre zamestnancov, nezabudnite klásť dôraz na port USB-C/Thunderbolt a jeho možnosti.

Vytvorte podmienky, vaši ľudia prídu sami a budú produktívnejší

Inšpiráciu nájdete v pracovných priestoroch spoločnosti Google alebo v rôznych coworkingových centrách. S vankúšmi na sedenie, kaviarňou alebo biliardovým stolom. Aj keď kancelárie spoločnosti Google v tejto podobe boli pôvodne vytvorené preto, aby ľudia vôbec nemuseli chodiť domov.

Mnohé spoločnosti sa tomu kedysi smiali, potom ich začali napodobňovať. Samozrejme, vybudovať pracovisko, aké má spoločnosť Google, je náročné, a ak nie ste veľká IT spoločnosť, možno aj trochu zbytočné.

Stále však môžete vytvárať pekné zdieľané pracovné priestory.

Nenúťte zamestnancov chodiť do práce každý deň. Nie je potrebné na ne neustále dohliadať ako v škole. Ak je ich produktivita nízka, chyba môže byť inde. Hybridné pracovisko je výhodné pre obe strany.

Opýtajte sa svojich ľudí, aké pracovné podmienky majú doma a čo im chýba. Môžete tak zlepšiť ich spoločné pracovisko a z práce ich možno ešte budete musieť vyháňať domov.

Ak je to možné, majte príjemné prostredie aj zvonku kancelárie, teda nie niekde na periférii v blízkosti diaľnice, ale skôr v blízkosti centra a kaviarní.

Skrátka, aby tam ľudia chceli chodiť. V sídle firmy nemusia platiť za internet, majú lepšiu kávu a teraz v zime nemusia toľko kúriť. Navyše, ak sa nebudú musieť každý deň ponáhľať „na ôsmu“, budú sa do práce viac tešiť.

Vyberte si z bohatej ponuky

notebooky HP

Notebooky HP

Nakupujte zde

pocitace HP

Počítače HP

Nakupujte zde

monitory HP

Monitory HP

Nakupujte zde

prislusenstvo HP

Príslušenstvo HP

Nakupujte zde

Poradíme vám
Hovoríme neajťácky a zrozumiteľne
HPobchod týmŠtyria špecialisti na HP techniku
 sme offline
ikona - telefon02 2220 5425
(Po-Pia: 9-17 hod)
Kategórie poradne
FacebookTwitterLinkSkopírovať odkaz
Jiří Šelong
Autor článku
4 roky v HPobchod
Jirka má na starosti monitory, kde by všetkým odporučil rad Z by HP. Podieľa sa aj na balíkoch HP Care Pack a je odborníkom na kancelársky aj herný priemysel.
Aby vám nič neušlo
1x za 14 dní vám na e-mail zašleme aktuality či najzaujímavejšie ponuky zo sveta HP produktov.
HPmarket tým
Tím HPobchod vám vždy poskytne správnu radu
„Sme technologickí nadšenci a produkty HP aktívne používame v práci aj v každodennom živote.“ Sme pripravení pomôcť vám nájsť najlepšie notebooky, počítače, tlačiarne a príslušenstvo od spoločnosti HP Inc. Od roku 2008 plníme vaše želania a dodávame našim zákazníkom to najlepšie z ponuky spoločnosti HP.
HP na sociálnych sieťachFacebook YouTube
Mapa webu  |  Podmienky použitia
© 2008 - 2024 HPobchod.sk